X


Düşük İşlem Hacimleri Kaydeden Bitcoin (BTC), Kısa Vadeli Bir Konsolidasyon Dönemine mi Girdi?

58.000 dolar ile 63.000 dolar arasında fiyat hareketleri kaydeden Bitcoin, kısa vadeli bir konsolidasyona mı girdi? Borsalardaki Bitcoin miktarının azalması, piyasa adına olumlu bir durum mu?
16:48
29 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

20 Ekim’de 66.900 dolar fiyat seviyelerine yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan lider kripto para birimi Bitcoin, zirve seviyelerden kaydettiği aşağı yönlü fiyat hareketleri ile bir miktar ivme kaybetti. Tekrardan 60.000 dolar seviyelerine gerileyen BTC, düşük işlem hacimleri kaydederek kısa vadeli bir konsolidasyon dönemine girdi.

Kâr Realizasyonları ve Borsalardaki Azalan BTC Miktarı

Konuya ilişkin birçok analist, bu son düşüşlerin uzun vadeli yatırımcıların kâr realizasyonları ile tetiklendiğini ve bu tarz düzeltme hareketlerinin daha sağlıklı bir yükseliş hareketi kaydedilmesi adına olumlu olabileceğini söyledi.

Analitik firması Glassnode, Bitcoin işlem hacminin (7d MA: 7 günlük hareketli ortalama) 1 ayın en düşük seviyesi olan 128.266.846 BTC‘ye ulaştığını açıkladı. Ayrıca Glassnode, borsalardaki Bitcoin miktarlarına değindi:

“Borsalarda tutulan Bitcoin miktarı, bu hafta düşmeye devam etti. Bakiyeler, 2,474 milyon BTC’ye düşerek en son Ağustos 2018’de görülen seviyelere döndü. Şubat 2020’den bu yana, ortalama çıkış oranı ayda 30.085 BTC oldu.”

Borsalardaki azalan BTC miktarı üzerine birçok uzman isim, varlığın uzun vadeli tutulmak üzere çeşitli cüzdanlara transfer edilmesinin, o varlığın büyük olasılıkla kısa bir süre içerisinde  satılmayacağı anlamına geldiğini ve bunun yükseliş dönemi adına olumlu bir sinyal olduğunu dile getirdi.

60.000 Dolar Seviyelerinde Konsolidasyon

Son günlerde, düşük işlem hacimleri ile 58.000-63.000 dolar arası fiyat seviyelerine sıkışan lider kripto para birimi Bitcoin, kısa vadeli bir konsolidasyon dönemine girmiş gözükse de, uzun vadeli yükseliş sinyali veren teknik görünümünü hala koruyor. Kısa bir konsolidasyon döneminin ardından Bitcoin‘i, hemen yakınında 63.000 dolar seviyelerinde bulunan direnç karşılıyor. Konsolidasyondan çıkış olarak 63.000 dolar seviyelerinin kırılması, lider kripto varlık adına önem teşkil ediyor.

Yazının yazıldığı esnada Bitcoin, CoinMarketCap verilerine göre 1,15 trilyon dolar piyasa değeri ile 61.000 dolar fiyat seviyelerinden işlem görüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar