X


Düşük Hacim Endişe Yaratıyor, Düşüş Yaklaşıyor Mu?

Geçtiğimiz günlerde BTC hacmi geçtiğimiz haftaya kıyasla oldukça düşük seviyeleri gördü.
18:21
17 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz 24 saatte kripto piyasası toplam değeri 200 milyar dolar etrafında denge buldu. Bitcoin 6300 dolar Ethereum ise 200 doların üzerinde kalmayı başardı.

Dün medyada yer alan bazı haberlerde Bitcoin işlem hacminin oldukça düşük olduğu ve son 3 günde yaklaşık %30 düşüş gösterdiği belirtilmişti. Bugün itibariyle BTC hacmi 3,3 milyar doların altında kaldı ve bu miktar geçtiğimiz hafta boyunca günlük 4 milyar dolar civarında seyretmişti.

BTC’nin 6400 dolardan 6500 dolar seviyesine yükselebilmesi için hacminde artış gözlemlenmesi gerekiyor. Hacim yüklselmedikçe BTC’nin kısa vadeli bir toparlanma yapması oldukça zor görünüyor.

Piyasa genel olarak 11 Eylül’den bu yana trend değiştirmedi. ETH fiyatındaki ani artışı bir kenara bırakırsak piyasanın geneli dengeli ilerledi. Bu denge ağustos ayında yaşanan düşük volatilitenin bir benzeri olarak görülebilir. Analistlerin büyük çoğunluğu piyasanın denge kazanmasının olumlu bir gelişme olduğunu dile getiriyor. Özellikle sekiz ay boyunca 6 bin ile 10 bin dolar arasında salınan BTC’nin bu süre içerisinde oldukça “yorulduğu” belirtiliyor.

14 Eylül’de kripto para yatırımcısı ve ekonomist Alex kruger hacimdeki durağanlığın kötü belirtiler olduğunu ve düşüşün başlayacağını ifade etti. Kruger’e göre dip noktasının bu gibi durumlarda daha aşağıya çekilmesi olası.

Diğer yandan fiyatlar açısından iyi sayılabilecek bir gösterge ise ayı sezonu sürerken dahi madenciliğin hız kesmemesi oldu. Çoğu madenci düşük kar marjlarıyla ya da ufak zararlarla madencilik yapmaya devam etti ve hashrate yükseldi. Normal şartlar altında fiyatta düşüş yaşandığında hash gücü de fiyatla bilikte düşüş gösterir. Ancak geçtiğimiz birkaç ayda beklenenin tersi oldu ve bu da orta vadede bir toparlanma umudunu yeşertti.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar