X


Dünyada Artan Enflasyon Bitcoin (BTC) Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

Küresel enflasyon abartıldığı kadar var mı? Bitcoin buna çözüm olabilecek mi?
20:58
19 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Enflasyon küresel ekonomiyi daha derinden etkiliyorsa, Bitcoin daha az spekülatif bir araç ve daha çok güvenli bir liman olabilir mi? Küresel ekonomi şu anda Bitcoin (BTC) ve enflasyon karşısında keşfedilmemiş bir bölgede mi? Kripto para biriminin kısa ömrünün çoğu boyunca, ekonomik ortam genellikle istikrarlı fiyatlarla büyümeyi destekledi, ancak son zamanlarda enflasyonist bir fırtınanın ayak seslerini duyuyoruz.

Küresel Enflasyon Endişesi

Ülkemizde çok daha derinden hissedilse de küresel bir enflasyon dalgasıyla karşı karşıyayız. Bitcoin sadece 2009 yılından bu yana hayatımızda, yani enflasyona karşı gerçekten başarılı olup olmayacağını henüz test etme fırsatı en azından küresel ölçekte olmadı. Bölgesel bazlı ele alırsak, Bitcoin ülkemizde enflasyona karşı güvenli bir liman olarak görülebilir.

Amerika Birleşik Devletleri‘nin tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) %6,2’lik artış son 30 yılın rekoru olarak tarihe geçti. Pandemi sonrası tüketici talebi ve tedarik zincirindeki kırılmayla beslenen bu artış 2008 krizinin de üzerine çıktı.

Cambridge Üniversitesinden Mauro Guillén şunları söylüyor:

“Evet, enflasyon potansiyel olarak ciddi bir sorun. Ancak burada önemli olan tüketicilerin geleceğe yönelik beklentileridir. Artan fiyatların ve yükselmeye devam eden enflasyonun kalıcı olacağı algısı insanlarda yaygınlaşırsa bundan korunmak için daha fazla alternatif yol aranacak. ABD özelinde insanların satın alma alışkanlıkları enflasyonun geçici olacağı algısını destekliyor. Ben bu konuda iyimserim”.

Diğerleri o kadar iyimser değil. Wharton School’da finans profesörü olan Itay Goldstein artık enflasyonun başlangıçta umulduğundan daha kalıcı olacağını düşünüyor. Dünya, pandemi sonrasında arz-talep dengesizlikleri ile mücadele ediyor ve COVID-19 ile ilgili parasal ve mali teşvikler de son enflasyon raporlarını etkiliyor, ancak enflasyonun daha derinden etkilendiği ve düşmesi daha uzun sürecek gibi görünüyor.

Üstelik sadece ABD özelinde de değil. Çin’in TÜFE verisi de yıllık bazda 2 katına çıktı.

Bitcoin Enflasyonla Mücadele Edebilir Mi?

Boston College Carroll School of Management’ta Yardımcı Doçent olan Leonard Kostovetsky artan enflasyonun kripto paralara olan ilgiyi daha da artırmasını bekliyor. Fakat Leonard diğerleri gibi mevcut enflasyonun 3-4 yıl içinde dizginleneceğini düşünüyor. Peki ya tam tersi olur ve enflasyon kalıcı hale gelirse? O halde insanlar Bitcoin gibi varlıklara daha fazla ilgi gösterecektir.

2013-2021 Bitcoin Fiyatı

CF Benchmarks CEO’su Sui Chung ise Bitcoin Vadeli ETF onayıyla gelen yükselişin küresel ölçekte artan enflasyonla birlikte devam edeceğini düşünüyor.

Sınırlı arzı ve artan ilgi sebebiyle en azından kısa ve orta vadede Bitcoin’in enflasyona karşı başarılı olacağı büyük bir kitle tarafından kabul ediyor. ABD genelindeki tanınmış ekonomistler, portföylerin en az %5’inin Bitcoin ve Ethereum’dan oluşması gerektiği fikrini savunuyor.

En azından zayıf ekonomilere sahip olan ülkelerin vatandaşları bu fikri destekliyor. Giriş seviyede finansal okur yazarlık ve bir telefonla birlikte dileyen herkes yatırımlarını Bitcoin’e çevirebiliyor. Birkaç yıldır tecrübe edildiği üzere insanlar Bitcoin ile enflasyon karşısında ezilmekten kurtuluyor.

Fakat fiyat volatilitesi en büyük soru olarak yerini koruyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar