X


Dr. Doom Yine Bitcoin’i Yerden Yere Vurdu

Nouriel Roubini Taipei’deki etkinlik sırasında Bitcoin’i ağır eleştirdi.
16:00
2 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

2018 yılında Bitcoin’in ve tüm kripto para piyasasının yaşadığı kötü görünümle beraber piyasada adeta sessizlik hakimdi. Ancak Bitcoin’in fiyatının 2019 başından bu yana ciddi bir şekilde artmasıyla özellikle Bitcoin’i sevmeyen kişiler yeniden Bitcoin ve kripto para ekosistemi hakkında sert eleştiriler yapmaya başladı.

Roubini’nin Görüşleri Değişmedi

Taipei’de düzenlenen Asya Blockchain Zirvesi’nde konuşan Nouriel Roubini, her zaman olduğu gibi Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında ağır eleştirilerde bulundu. Bitcoin’in 10.000 doların üzerine çıkması ya da 2019 başında beri sergilediği güçlü performans Roubini’nin fikirlerini değiştirememiş görünüyor. Roubini eleştirilerine Twitter üzerinden de devam etti…

2008’deki ekonomik krizi tahmin etmesinden sonra Dr. Doom olarak anılmaya başlayan ekonomist, kripto para sektöründeki herkesin dolandırıcı ya da suçlu olduğunu düşünüyor. Ancak Roubini, son yıllarda kara para aklama skandallarına karışan geleneksel bankaların sayısını göz ardı ederek şu açıklamaları yapıyor:

Kripto para ekosistemi; suçlularla, hilekarlarla, sahtekarlarla, fiyat manipülatörleriyle, enayilerle ve sürekli kendi kitaplarından bahsedenlerle dolu. Geleneksel bankalarda görülen dolandırıcılık ve suçluluk oranının 100 katı suçluluk var.

Roubini bu sözlere ek olarak şunları dile getirdi:

Bitcoin 10.000 doların altına düştü. Değerinin üçte birini bir haftadan daha kısa sürede kaybetti. Zehirli dış etkenler göz önüne alındığında sıfırdan bile az olan gerçek değerine ulaşmasına uzun bir yol var. Ancak zamanı gelince sıfır olacak.

Roubini-Hayes Karşılaşması

BitMEX CEO’su Arthur Hayes ve Roubini’nin yarın Asya Blockchain Zirvesi’nde karşı karşıya gelmesi bekleniyor.

Hayes konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamasında Roubini için “O ahmakla yerleri sileceğim” ifadesini kullanmıştı. Hayes’ın iddialı açıklamalarını bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Ayrıca etkinliğin düzenleyicileri ikilinin bu buluşmasını “kripto para tarihinin en büyük buluşması” olarak nitelendiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar