X


Doların Ateşinin Yükselmesi İle Türkler Bitcoin’e Mi Akın Ediyor?

Doların yükselmesinin ardından elde edilen verilere göre Türk vatandaşları Bitcoin’e yöneldi. Google aracılığı ile yapılan aramalarda rekor kırıldı.
14:05
22 Mart 2021

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Eski Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından Türk Lirası’nın değer kaybedeceği hafta sonu boyunca konuşuldu. Dün gece Asya piyasalarının açılmasıyla da korkulan oldu ve TL dolar karşısında %14 değer kaybetti. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 1 Dolar 7,96 TL’den işlem görüyor.

Google Trends’den elde edilen veriler ise Türklerin doların ateşinin yükselmesi ile birlikte Bitcoin’e akın ettiğini gösteriyor.

Bitcoin Aramalarında Rekor Artış

Elde edilen verilere göre, TL’nin değer kaybı Türkleri Bitcoin’e yönlendiriyor gibi görünüyor. Google Trends’den elde edilen veriler doların yükselişi ile Bitcoin aramalarının artışa geçtiğini gösteriyor. Grafiklere göre son 24 saat içinde Türkiye’de yapılan “Bitcoin” aramaları %566 artış gösterdi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Doların Yükselmesi ve Bitcoin

Eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, kısmen enflasyonla savaşmak için faiz oranlarını yükselterek TL’nin değerinin artması yönünde adımlar atmıştı. Dolayısıyla aniden görevden alma kararı büyük bir şok etkisi yarattı. BBC News de konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda benzer bir dil kullandı ve Ağbal’ın aniden görevden alınmasının yerli ve yabancı yatırımcıları şok ettiği söyledi.

Bunların yanında Türk vatandaşları tarafından yapılan Bitcoin aramalarının sayısındaki artış, 2017-2018 boğa koşusu sırasında kaydedilen arama sayısının neredeyse iki katına ulaşarak tüm zamanlar rekoru kırmış oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar