reklamı kapat

Dolandırıcılar Bu Defa Hugh Jackman’ı Kullandı

Dolandırıcılar ünlü isimlerin bilinirliklerini kullanarak, inandırıcılıklarını arttırmaya çalışıyor…
18:00
10 Haziran 2019

CCN’in haberine göre en son ortaya çıkan Bitcoin dolandırıcıları bu sefer yem olarak X-Men’in yıldızı Hugh Jackman’ı kullandı. Dolandırıcılara göre, X-Men’deki Wolverine rolüyle tanınan Avustralyalı aktör dört ay içinde herkesi milyoner yapacak bir “açık kapı” bulduğunu açıkladı.

Micky adlı bir haber kaynağının belirttiğine göre, dolandırıcılar yüzde 10.000’in üzerinde bir getiri vaadiyle çoğunlukla Avustralyalı kullanıcıları hedef aldı.

Web Sitesi

Dolandırıcıların hazırladıkları web sitesi, ana akım web sitelerinden birinin düzenini ve renklerini kullanıyor. Bununla beraber sitenin yasal bir online yayın olmadığını işaret eden sahte hediyeler de dağıtıyorlar. Dolayısıyla sayfadaki tüm bağlantıların ziyaretçi bilgilerini toplamak için tasarlandığı anlaşılıyor.

Bunlara ek olarak 4.000 ve 12.000 civarındaki sosyal medya paylaşımı, sitenin adeta fabrikasyon olduğunu gözler önüne seriyor. Bu sosyal medya paylaşımlarından herhangi birine tıkladığınızda da yine aynı bilgi toplama sekmesine yönlendiriliyorsunuz.

Öte yandan bu konularda bilgi sahibi olanların anlayabileceği gibi web sitesinin açılış sayfasında da kuruluşun resmi olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmuyor.

Ayrıca dolandırıcılık amacıyla çıkan reklamlardan birinde, Hugh Jackman’ın Bitcoin logosu önünde konuştuğu görülüyor. Ancak dikkatli bakıldığında Jackman’ın görselinin oraya kes-yapıştır yöntemiyle yerleştirildiği anlaşılıyor. Ünlü aktörün bit Bitcoin etkinliğinde konuştuğunu göstermek için hazırlanan bu pop-up’ta dolandırıcıların genellikle kullandığı gibi kusursuz bir İngilizce kullanıldığı da göze çarpıyor.

Jackman’ın Sözde Açıklaması

Dolandırıcılar, Jackman’ın Avustralyalı bir medyacı olan Waleed Aly ile yaptığı röportajda “servet sağlayacak açık kapısının” ayrıntılarını şu şekilde anlattığını ifade etti:

Şimdi, benim bir numaralı servet sağlayıcım yeni bir kripto para programı olan AutoTrader Program. Hayatım boyunca gördüğüm en büyük fırsat, küçük bir serveti hızlıca inşaa edebiliyorum.

Bunun yanında dolandırıcılar güven vermek için bir işlem listesi dahi oluşturdu. Bu listede Jackman’ın program sayesinde her hafta on binlerce dolar kazandığı görülüyor.

Bu dolandırıcılık senaryosu bir ilk değil. Daha öncesinde de birçok ismin adının aynı şekilde dolandırıcılık olaylarına karıştığını sizlere aktarmıştık. Örneğin, Elon Musk’ın adı kullanılarak 170.000 dolara yakın para toplandığı haberini bu yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Bunun yanında Bitmain CEO’su Roger Ver’in ismiyle yine 6 milyon dolar değerinde dolandırıcılık yapılmıştı…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun