Doğru NFT Nasıl Seçilir? Ucuz NFT’ler Nasıl Bulunur?

NFT sektörü henüz çok yeni. Bu sebeple doğru projeyi seçmek zor olabiliyor. Bu noktalara dikkat ederek riskinizi en aza indirebilirsiniz.
14:45
29 Ekim 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Non-fungible token’lar (NFT) artık kripto para birimleri ile ilgilenenlerin büyük bir kısmının ilgisini çekiyor. Bunun yanında günümüzün NFT sektörü 2017-2018 yıllarının ICO sektörüne benzetiliyor. Yani bir anda çok fazla proje ortaya çıktı, hype yükseldi ve doğru seçimi yapmak önemli hale geldi. Peki, NFT tercihi yaparken hangi kriterlere dikkat etmek gerekiyor?

Doğru NFT’yi Seçmek

NFT projelerinde en önemli olgunun topluluk olduğunu ifade edebilirim. Gerçekten güçlü olan NFT projelerinin toplulukları da çok sağlam oluyor ve arka planda ciddi bir organizasyon bulunuyor.

Dolayısıyla NFT seçimi yaparken projenin topluluğunun kontrol edilmesi büyük önem taşıyor. “Topluluğun Discord kanalı var mı, Twitter’ı aktif olarak kullanılıyor mu, Telegram kanalı doğru yönetiliyor mu?” gibi soruların cevaplarının mutlaka araştırılması gerekiyor.

Bu noktada Discord’da fazla üyesi olan ve Twitter’da takipçi sayısı yüksek olan projelerin takip edilmesi önemli. Ancak özellikle Twitter sayfalarının kontrolü yapılırken takipçilerin gerçek olup olmadığını da kontrol etmeniz önemli bir detay olarak nitelendirilebilir.

Buna ek olarak projenin sergilendiği NFT pazaryerinde onaylı bir hesap olması da dikkat edilebilecek durumlar arasında yer alıyor. Bir hesabın onaylı olması demek o projenin pazaryeri hesabının platform tarafından güvenilir olarak işaretlenmiş olması anlamına geliyor.

Ancak özellikle yeni projelerin hesapları onaylı olmayabiliyor. Bu noktada da işlem hacimlerine ve NFT’lerin alınıp satılma sıklıklarına bakılabilir.

NFT’nin Nadirliği Önemli

Bilindiği gibi NFT’ler aslında nadirlik token’ları olarak da biliniyor ve bu sebeple bir NFT’nin nadirliği de hem güncel değeri hem de gelecekteki değeri üzerinde oldukça önemli. Bir koleksiyon parçasının nadirliğini Rarity Tools adlı websitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Bunlara ek olarak projenin road map’inin yani yol haritasının incelenmesi de büyük önem taşıyor. NFT projesi bugüne kadar ne yapmış, önemli adımlar atılmış mı ya da gelecek için yaptığı planlar arasında önemli adımlar var mı? Bunların tamamı eğer varsa road map’te görülebilir. Böylece projenin geleceği ile ilgili de ipucu elde etmiş olursunuz.

NFT’ler Çok Pahalı, Ucuz NFT Nasıl Bulunur?

Evet şu anda NFT’lerin fiyatları çok yüksek seviyeler çıkabiliyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz noktalar ile özellikle yeni çıkan NFT projelerine odaklanarak düşük fiyatlara da ilk çıktığı anlarda NFT alabilirsiniz.

Bunun yanı sıra NFT projelerinin çok büyük bir kısmı zaman zaman airdrop’lar düzenliyor. Bunları takip ederek faydalanabilir ve NFT alımları için sermayenizi bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Son olarak, NFT sektörünün henüz çok yeni olduğunu ve hype’ın yüksek seviyelerde olduğunu unutmayın. Bu sebeple ciddi araştırmalar yapmak her zamankinden önemli hale geliyor. Araştırmanızı yapın, bilgileri toplayın ve risk alabileceğiniz miktarlarda yatırım yapmaya özen gösterin.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar