Dikkat! SHIB Yatırımcılarına Kötü Haber! Kritik Veriler Endişe Yarattı!

Kripto para piyasası zor bir dönemden geçerken, Shiba Inu (SHIB) da uzun bir süredir yerinde saymaya devam ediyor.
11:40
8 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Kripto para piyasası zor bir dönemden geçerken, Shiba Inu (SHIB) da uzun bir süredir yerinde saymaya devam ediyor.

SHIB-Bitcoin Korelasyonu, Zirveye Ulaştı

Analistlere göre, SHIB‘ın toparlanmasının önündeki en büyük engel Bitcoin (BTC) ile olan korelasyonu. Korku ve Açgözlülük endeksi ‘aşırı korku” bölgesinde yer alırken, yatırımcı hissiyatı yine negatife döndü. Piyasadaki istikrarsızlık, endişe yaratmaya devam ediyor. SHIB’de meydana gelen ralliler, topluluğu yeterince tatmin etmedi. SHIB’nin şu anda sahip olduğu en iyi destek, %40’lık bir artışla pazarın zirvesine toparlanmasını destekleyecek olan 50 Günlük Basit Hareketli Ortalama’dı. Ancak SHIB düşmeye devam ederse bu da kaybedilebilir. Bitcoin’in fiyatı, hala %23,6 Fibonacci seviyesinin altındaki kritik bölgede sıkışıp kaldığı için risk devam ediyor. 19.182 dolardan işlem gören BTC, piyasa tabanına çok yakın olduğu için hala tehlike bölgesinde.

Bitcoin ve SHIB arasındaki korelasyon oranı, 0,61’e yükseldi. Uzmanlara göre, Bitcoin ivme kaybetmeye devam ettiği sürece SHIB de değer kaybedecek. Geçmişteki rallileri incelendiğinde, SHIB diğer kripto paralardan farklı dinamiklere sahip. Nasıl ki Bitcoin’in hisse senetleri ile korelasyonu risk teşkil ediyorsa, SHIB’in BTC ile yüksek korelasyonu da riskli bir durum. Bu yüzden, SHIB’in bağımsız bir şekilde kendi yolunu çizmesi gerekiyor.

SHIB, Sürpriz Yapabilir mi?

SHIB’i bu durgun fiyat hareketinden kurtarabilecek tek umut ise projeleri olabilir.  Shiba Inu, geçtiğimiz hafta metaverse projesinin ilk konseptini açıkladı. Shiba Inu ekibi, WAGMI tapınağı hakkında daha fazla ayrıntı paylaşmaya başladı. Bu proje, önümüzdeki günlerde SHIB fiyatını etkileyebilecek en önemli unsurlardan biri olabilir. WAGMI Tapınağı, Metaverse’in çekirdeği olarak tasarlandı ve Shiba Inu’nun tarihini gösterecek şekilde ayarlandı. Uzmanlara göre, SHIB fiyatının artması için öncelikle mevcut ayı piyasasının sona ermesi gerekiyor. SHIB’in bu süreçte proje ve ortaklıklarına devam etmesi de büyük önem taşıyor. Kullanım durumları ve benimsenme oranı da yeni zirveye ulaşma da etkili olabilir. Shiba Inu fiyatına ivme kazandıran önemli bir faktör Shiboshi olarak bilinen NFT serisinin piyasaya sürülmesiydi.

Bu süreçte, NFT çılgınlığının yeniden başlaması da önemli. En önemlisi de yatırımcı ilgisi ve sosyal medyadaki hareketliliğin devam etmesi. SHIB’in farklı borsalarda listelenmesi ve ünlü isimlerden destek alması da fiyatı etkileyebilir. SHIB fiyatını artıran diğer bir unsur OKEx, FTX ve Huobi dahil olmak üzere birden fazla borsadaki vadeli işlemlerdeki açık pozisyon miktarındaki (OI) artıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar