Reklam

Dikkat Çeken Araştırma: Dolaşımdaki Arz Dağılımı, Bitcoin Adına Ne İfade Ediyor?

ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yürüttüğü çalışma, %1'lik Bitcoin yatırımcılarının dolaşımdaki toplam arzın %27'sini kontrol ettiğini ortaya koydu.
10:15
21 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD merkezli özel bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu tarafından yürütülen yeni bir araştırma, dolaşımdaki toplam 18,9 milyon BTC arzının 5 milyonunun, yalnızca 10.000 Bitcoin yatırımcısı tarafından tutulduğunu ortaya koydu. Mevcut oranlarda da, %1’lik Bitcoin yatırımcılarının, dolaşımdaki arzın %27’sini kontrol ettiğini gösterdi.

Bitcoin Eleştirmenleri Bitcoin’i Dolar İle Karşılaştırdı

Araştırma sonucuna ilişkin birçok Bitcoin eleştirmeni, mevcut arz dağılımının lider kripto varlığın yapısı itibariyle merkeziyetsiz, kurumlardan ve bireylerden bağımsız işleyen yapısı ile çeliştiği yönünde birtakım yorumlamalar yaptı. Ek olarak, bu görüşü desteklemek amacı ile de ABD’deki servet dağılımını gösteren çeşitli karşılaştırmalar yapıldı.

Mevcut Arz Dağılımının Piyasaya Potansiyel Etkisi

Kripto para birimlerinin 2020’deki değer artışları ve piyasa değerlerindeki yükselişleri ile birlikte bazı kurumsal şirketler, kripto varlık ekosistemine dahil olarak başta Bitcoin olmak üzere bu çeşitli kripto para birimlerine yatırım yaptı. Bu kurumsal şirketler arasında ise yatırım yaptıkları miktarlar itibariyle MicroStrategy, Tesla ve Square öne çıktı. Özellikle de MicroStrategy, yaptığı kademeli Bitcoin alımları ile toplamda 120.000 adetten fazla BTC’nin sahibi oldu.

Bu durumun ileride arz şoku yaratabileceğini düşünen analistler, her geçen gün daha çok sayıda kurumsal yatırımcının bu ekosisteme dahil olması birlikte piyasada birtakım problemlerin oluşabileceğini ifade etti. Analistler, yatırımcılar arasındaki küçük bir kesimin, arzı oldukça sınırlı olan bu kripto varlıktan toplam arza oranla yüksek miktarlarda sahip olması durumunun, ileride gerçekleştirebileceği potansiyel bir satışın piyasada büyük düşüşlere yol açabileceğini dile getirdi.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar