X

Dikkat: ABD’den Cüzdanlarla İlgili Kısıtlama Önerisi Geldi! Kriptolar Nasıl Tepki Verecek?

Amerika haftalardır süren söylentileri doğruladı ve kısıtlama önerisini getirdi.
08:00
19 Aralık 2020

Bu hafta birçok kez ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in kişisile kripto para cüzdanları ile ilgili herhangi bir adım atıp atmayacağı konuşuldu. Dolayısıyla birçok analist böyle bir adımın kripto para birim fiyatlarını etkileyip etkilemeyeceğini ve Bitcoin’in mevtur yükseliş momentumunu bozup bozmayacağını yorumladı.

Geçtiğimiz zamanlarda gelen kısıtlayıcı düzenlemeler kripto para birimi fiyatlarını negatif etkilemiş ve çeşitli düşüşler yaşanmıştı. Ancak günümüzde oluşan görünüm sebebiyle bu sefer alınan kararların fiyatları etkilemeyeceği düşünülüyor.

Kişisel Cüzdanlar ve Yeni Öneri

ABD Hazine Bakanlığı uzun zamandır söylentilere konu olan kişisel kripto para cüzdanları ile ilgili teklifini yayınladı. Şu an için sadece bir öneri aşamasında olan teklif eğer onaylanırsa Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), kripto para borsalarının kişisel cüzdanlarla ilgili yeni kurallar uygulamasını isteyecek. Buna göre borsada yer almayan kişisel cüzdan kullanılarak gerçekleşecek 3.000 doların üzerindeki işlemlerde kimlik doğrulaması istenecek ve 10.000 doların üzerindeki her işlem raporlanacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aslında Mnuchin’in yerine yakın zamanda başka biri gelecek ve Mnuchin görevinden ayrılmadan önce kripto para birimleri ile ilgili yeni bir adım atmak istemiş gibi görünüyor. Mnuchin yayınlanan yeni öneri ile ilgili yaptığı açıklamada, piyasadaki önemli ulusal güvenlik endişelerini ele aldıklarını ve kötü niyetli oyuncuların kayıt tutma ve raporlama rejiminde istismar etmeye çalıştıkları boşlukları kapatmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Kriptolar Nasıl Etkilenir?

Aslında bu konuyla ilgili ilk söylentiler Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile ortaya çıkmıştı ve o dönemde bazı endüstri yöneticileri bu durumun fiyatları etkileyebileceğini dile getirmişti. Circle CEO’su Jeremy Allaire da Ryan Selkis’e olası düzenlemenin tüm kripto para birimi sektörü için zararlı olabileceğini söylediğinde bu endişeler arttı.

Ancak sonrasında detaylar ortaya çıktıkça düzenlemelerin ilk başta ortaya çıkan söylentiler kadar katı olmadığı ve dolayısıyla piyasasının bu durumun üstesinden gelebileceği ortaya çıktı.

Piyasanın Zamanı Var

Ortaya çıkan bilgilere göre bu önerinin bir kurala dönüşebilmesi için 15 gün var. Yani 15 gün boyunca bu yeni öneri tartışılacak. Sonrasında da CEO’ların ifade ettiğinden çok az kısıtlayıcı kurallar gelecek.

Dolayısıyla aslında kripto para piyasasının bu durumu dengelemek için zamanı olacak. Bu sebeple anlık olarak uygulamaya konulan bir karar kadar büyük etki yaratmayacağı düşünülüyor ve mevcut görünüm ile birlikte bu etkinin emileceği ifade ediliyor. Özellikle kripto para birimlerinin şu anda sergilediği güçlü faaliyetlerin bu kararın üstesinden gelebileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar