Dev Şirketten Bitcoin İçin Ses Getirecek Karar: 37 Bininin Fişini Çekecek!

İflasın eşiğindeki Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific ile resmen iflasını duyuran Celsius Network'ün anlaştığı duyuruldu. Anlaşmayla Celsius Network'e ait binlerce madencilik cihazının fişi çekilecek.
10:00
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

İflasın eşiğindeki Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific ile resmen iflasını duyuran Celsius Network’ün anlaştığı duyuruldu. Core Scientific, aylardır süren anlaşmazlığın sonunu getiren anlaşmayla Celsius Network’e ait binlerce madencilik cihazının fişini çekecek.

37 Bin Madencilik Cihazının Fişi Çekilecek

Bloomberg’in haberine göre Bitcoin madencilik şirketi Core Scientific ve Celsius Network anlaştı. Yapılan anlaşmaya göre Core Scientific, Celsius Network’ün giderleri için herhangi bir ödeme yapmadığı 37 bin madencilik cihazının elektriğini keserek en büyük kripto para ağından çıkaracak.

Anlaşma, Core Scientific’in konuyla ilgili olarak mahkemede bir çözüm arayacağını söylediği geçen Ekim ayından bu yana devam eden bir anlaşmazlığın sonuna gelindiğine işaret ediyor. Mahkeme kayıtlarına göre, Celsius Network‘ün Core Scientific’a 2022’nin Kasım ayına madencilerin enerji maliyetleriyle ilgili 7.8 milyon dolar borcu bulunuyordu.

Core Scientific, kısmen Celsius Network’e iflasını duyurması ve ardından ödeme yapmaması ve borçlarını yönetmek için yetersiz nakit akışıyla karşı karşıya kalmasıyla geçen yılın Aralık ayında iflastan korunma başvurusunda bulunmuştu.

Core Scientific Gibi Yatırımcıları da Zorda

Aylardır düşen ve tüm zamanların en düşük seviyesine (ATL) gerileyen Core Scientific hisseleri bir süredir yukarı yönde hareket ediyor olsa da durum oldukça kötü. Core Scientific gibi Bitcoin (BTC) madencilik şirketlerinin hisseleri BTC’nin 2020’de başlayan ve 10 kasım 2021 tarihine kadar devam eden ve yaklaşık 69 bin dolarla zirve yapan boğa koşusu sırasında yükseldikçe yükselmişlerdi. 3 Ocak’ı 0,074 dolardan kapatan CORZ hisseleri MarketWatch’un verilerine göre son 3 ayda yüzde 94,64, son 1 yılda ise yüzde 99’un üzerinde değer kaybetti.

CORZ hisselerinde tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) Bitcoin‘in rekor üstüne rekor kırdığı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı 2021 yılında kaydedildi. CORZ hisseleri 19 Kasım 2021 tarihinde 14,32 dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar