X


Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Stabilcoinler Konusunda Uyardı!

Derecelendirme kuruluşu stabilcoinler konusunda uyarıyor. USDT gibi varlıkların karşılık rezervleriyle ilgili muhtemel risklere dikkat çekiliyor.
11:56
5 Temmuz 2021

Stabilcoinlerin piyasalarda oluşturacağı olumsuzluklar konusunda uyaran Fitch düzenleyicilerin gerekli adımları atması gerektiğini düşünüyor. Kredi piyasalarında yaşanabilecek istikrarsızlık küresel ekonomiyi son derece olumsuz etkileyecektir. Bununla birlikte finans kuruluşları USDT gibi stabilcoinlerin Pazar payını düşürmek için kripto takas işine girmek istiyor.

Stabilcoin (USDT, USDC) Piyasaları Alt Üst Edebilir

Derecelendirme kuruluşu son yayınladığı notunda sabit değere sahip dijital paraların güvenli varlıklar tarafından desteklendiğini ve bu yüzden yatırımcısına daha az risk oluşturduğunu söyledi. Ancak Pazar payını artıran stabilcoinler piyasalar başka sorun oluşturabilir.

Tether üzerinden örnek vermemiz gerekirse, Mart ayında yaptıkları açıklamaya göre rezervlerin %26,2’si nakit, mevduat, ters repo ve devlet tahvillerinde bulunuyor. Fitch yaptığı yorumda yaklaşık 20,3 milyar dolar Tether rezervinin yarısı ticari kağıtlarda duruyor. Bu rakam ABD’deki çoğu piyasadan büyük ve sadece Tether’ın bu denli büyük bir gücü elinde tutması risk içeriyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Fitch Notundan;

“USDT ani bir şekilde varlık satışına giderse ve özellikle CP piyasalarında satış baskısı olduğu bir dönemde bunu yaparsa kısa vadeli kredi piyasalarının istikrarı olumsuz etkileyecektir”

Stabilcoin İçin Sıkı Regülasyonlar Gerekiyor

Amerika’da uzun süredir kısa vadeli kredi piyasalarında Stabilcoinlerin muhtemel etkileri tartışılıyor. Hatta geçtiğimiz Cuma günü Michael Saylor’da katıldığı programda bu konuya değindi ve kripto para piyasalarını zor günlerin beklediğini söyledi. Yaptığı açıklamada Michael Saylor. Stabilcoinler CBDC’ye rakip olduğu için katı önlemlerle karşı karşıya kalabileceğinden bahsediyor.

Stabilcoinler, birçok tarafın sevmediği varlıklar. Örneğin merkez bankaları kendi yerel dijital paralarına rakip olduğu için sevmiyor. Geleneksel piyasacılar ise USDT gibi projelerin ellerinde tuttukları karşılıklarla piyasa dengesizliği oluşturmalarından endişeleniyor. FED dolara rakip oldukları için hoşlanmıyor.

Bu liste daha da uzayabilir ancak yakın gelecekte stabilcoinleri neler bekliyor buna bakmamız gerekiyor. Fitch notuna göre katı regülasyonların hızla stabilcoinlerin üzerine lanet gibi çökmesi gerekiyor. Böylece sorun daha fazla büyümeden belli bir noktada sınırlandırılmış olacak.

Elbette bu katı stabilcoin regülasyonları genel kripto para piyasalarını, Bitcoin’i ve diğer altcoinleri olumsuz etkileyecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar