X

Decentraland (MANA) Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Gelecek metaverse diyoruz, peki Decentraland (MANA) hakkındaki tüm detaylara hakim miyiz?
23:55
4 Kasım 2021

En büyük 42’nci kripto para konumuna yükselen ve 4,5 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Decentraland (MANA) hakkında bilmeniz gereken çok fazla detay bulunuyor. Metaverse özellikle Facebook’un attığı adımla birlikte ciddi anlamda konuşulmaya başlandı. Yıllardır filmlerde gördüğümüz uzay evrenine artık hiç olmadığı kadar yakınız ve sektörün gelecekteki en büyük oyuncuları erken yatırım fırsatları sunuyor.

Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland (MANA), Ethereum (ETH) ağında çalışan bir sanal gerçeklik platformudur. Kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanır. “Metaverse” olarak da adlandırılan bu sanal dünyada, kullanıcılar gezinebilecekleri, üzerine inşa edebilecekleri ve para kazanabilecekleri araziler satın alabilirler.

MANA, platformun meta veri deposunda NFT‘ler elde etmek için yakılan bir Ethereum tabanlı tokendir. Avatarlar, giyilebilir cihazlar, isimler ve daha fazlasını satın almak için de kullanılabilirler.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Decentraland (MANA) Kurucusu Kim?

Decentraland, Ariel Meilich ve Esteban Ordano tarafından ortaklaşa kuruldu- ikisi de o zamandan beri büyük rollerden ayrıldı, ancak yine de danışman olarak hareket ediyor. Meilich, birkaç start-up kurmuş ve bir girişim fonunda analist olan bir girişimcidir.

Ordano ise kripto odaklı projelerde yazılım mühendisi olarak çalıştı. Akıllı sözleşmeler geliştirmek için kendi şirketini kurdu. Aynı zamanda bir blockchain altyapı şirketi de bulunuyor.

2017’de ICO’sunu başlatan Decentraland (MANA) bugünlere kadar geldi.

Decentraland (MANA) Projesinin Farkı Ne?

Decentraland, yeni bir sanatsal ortam, iş fırsatları veya bir eğlence kaynağı arayan içerik oluşturucular, işletmeler ve bireyler için oluşturulmuştur. Decentraland oyun dünyası, her biri bir NFT ile temsil edilen 90.601 ayrı LAND parseline bölünmüştür.

LAND parselleri 16’şar metre karedir ve metaverse üzerinde belirli bir koordinatı temsil eder. LAND sahipleri arsalarını herhangi bir şeye dönüştürebilir, ancak Metaverse‘in çoğu farklı boyut ve temalara sahip farklı bölgelere bölünmüştür. MANA sahipleri politika güncellemeleri, ARAZİ müzayedelerinin özellikleri ve Metaverse’de izin verilen içerik türleri hakkında öneride bulunur ve oy verir.

Birçok Decentraland (MANA) kullanıcısı, LAND‘lerini kiralama ve reklam yoluyla para kazanıyor.

Dolaşımda Ne Kadar Decentraland (MANA) Token Var?

Toplam arzı 2,2 milyar ile sınırlı olsa da bunun şimdilik 1,8 milyarı dolaşımdadır. Projenin oldukça işe yarar token yakma mekanizmaları bulunuyor. Örneğin Decentraland pazaryeri işlemlerinde %2,5 MANA yakma işlemi yapılır.

MANA arzının %40’ı 2017 ICO sırasında satıldı, kalan %60’ı şirket, topluluk, geliştirme ekibi ve erken dönemde katkıda bulunanlar arasında eşit olarak bölündü. Proje Ethereum (ETH) ağında çalıştığı için saldırılara karşı da güvenli kabul ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar