X


DAO Matematiği: 1+1 2 Etmez

18:00
13 Haziran 2016

Merkezsiz organizasyonlar (DAO) için sosyal çalışma sistemi geliştiren açık kaynaklı startup Backfeed, DAO’ların sorunları için olası çözümler hazırladı.

Kontrol mekanizması olmayan merkezsiz organizasyonların tek bir merkezden yürütülen geleneksel organizasyonlara göre daha etkili ve kârlı olabileceğini savunan Backfeed’in DAO’nun sorunlarına karşılık bulduğu çözüm önerilerine kısaca bir göz atalım.

Problem 1: DAO’nun karmaşık sorunların çözümüne yetmemesi

DAO’lar bazen o kadar da iyi olmayan sonuçlara ve iki yüzlü girişimlere sebep olan “yatırımcı demokrasisi”ne dayanır.

Çözüm: Destekleyici ve ödüllendirici denetim şeması + etki takviyesi = ilginç sonuçlar

Problem 2: Para = etki gücü

Yatırılan para alınan risk oranını gösterir. Yatırım ne kadar büyük olursa yatırımcısına o kadar güç getirir.

Çözüm: Pozitif etki takviyesi + fonların sızmasının, para diktatörlüğünün ve cesaret kırıcı şeylerin önüne geçilmesi = halk saygınlığı sistemi

Problem 3: Teşvik olmadan katılım olmaması

Sistem hissedarları karar verme süreçlerine katılmaya teşvik etmediği sürece bir çözüme kavuşulması neredeyse olanaksızdır.

Çözüm: Halk saygınlığı sistemi + teşvik mekanizmaları

Problem 4: Denetçi kurul = merkezi kontrol demek mi?

Hâlihazırda DAO’da denetçilik görevini üstlenen Ethereum’un camiasının güvenilir üyelerinden oluşmuş bir kurul bulunmaktadır. Bu kurul DAO’nun doğasını istendiği şekilde koruyabilecek mi?

Çözüm: Algoritmik ve merkezsiz kişilerden oluşan güven ağı  > denetçi kurul.

Alex North konuyla ilgili makalesinde şunlara yer veriyor:

Çoğunluk yatırımcı zekâsına sahip olmadıkça “çoğunluğun zekâsı” uygun yatırım kararları alamaz. Şu kesin ki işler rayına oturduğunda DAO daha büyük bir sorunla karşılaşacak: Şimdi uzmanlarımızı nasıl seçiyoruz? Bence bir derece güven ve merkezsizlik tek cevabımız.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER