reklamı kapat

Cryptopia Yaralarını Sardı: Hack’lenen Kripto Para Borsası Faaliyetlerine Ne Zaman Başlayacak?

15 Ocak'ta saldırıya uğradığını duyuran Yeni Zelanda merkezli kripto para borsasının faaliyetlerine bu ay sonunda başlaması bekleniyor.
09:00
20 Mart 2019
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

2019 yılının hemen başında siber zorbaların saldırısına uğrayan Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia 17 Mart 2019’da yeni bir rapor yayımladı. Bu rapor Cryptopia kullanıcıları için büyük önem arzediyor zira rapor Cryptopia borsasının ne zaman operasyonlarını yeniden başlatacağıyla ilgili.

Cryptopia Ne Zaman Açılacak?

Raporda Yeni Zelanda merkezli borsanın kurucu ortağı Rob (Hex) Dawson Cryptopia’nın faaliyetlerine yeniden başlamaya kararlı olduğunu belirtti. Dawson, hali hazırda Cryptopia kullanıcıları için devam eden süreçler hakkında bilgiler verdi ve önerilerde bulundu. Rapora göre Cryptopia bu ayın sonunda faaliyetlerine yeniden başlayacak.

Mart ayının başlarında duyurduğumuz üzere Cryptopia web sitesini 5 Mart’ta salt okunur bir şekilde açma kararı almıştı. 14 Ocak’ta uğradığı saldırıda yaklaşık 16 milyon dolarlık kripto para çaldıran borsa müşterilerinden iki adımlı doğrulama bilgilerini ve şifrelerini sıfırlamalarını istedi.

Cryptopia Hack’i

Cryptopia ekibi yaptığı duyuruda siber saldırı neticesinde kripto para fonları çalınan kullanıcılara fonların iadesi konusunda ayrıntılı bilgiler verdi. Cryptopia fonların geri iadesinin yasalarla uyumlu olması için çalışmalarını  sürdürüyor.

Ocak ayında Yeni Zelanda merkezli kripto para borsası Cryptopia hack’lenmişti. Cryptopia’nın hack’lenmesine ilişkin soruşturma, Yüksek Teknolojik Suçlar Departmanı ve Yeni Zelanda Polisi de dahil olmak üzere hükümet kurumlarının katılımıyla yürütülüyor.

Çalınan kripto paralar dünyanın dört bir yanındaki güvenlik güçleri ve siber güvenlik uzmanları tarafından takip ediliyor. Ancak yetkililer raporda herhangi bir sonuca varmak için oldukça erken olduğunu belirtiyor. Cryptopia’nın 26 Şubat’ta yaptığı açıklamaya göre siber zorbalar borsanın toplam kripto varlıklarının %9,4’ünü çalmayı başarmış.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.