reklamı kapat

CoinMarketCap’ten Büyük Yenilik

CoinMarketCap Nasdaq dahil birçok platformda iki yeni endeksi hayata geçirdi.
20 Mart 2019
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para piyasasına ilişkin fiyat verileri sağlayan CoinMarketCap’ın iki değerlendirme endeksi; Nasdaq Global Index Data Service (Nasdaq Küresel Endesk Veri Hizmeti), Bloomberg Terminal, Thomson Reuters Eikon (Refinitiv) ve Alman borsası Börse Stuttgart’ın platformunda hayata geçiyor.

CMC’nin Kripto Endeksleri

Birçok yatırımcının fiyat takibi için ilk adresi olan CMC bugün yaptığı duyuruyla değerlendirme endekslerinin piyasalar için “en kapsamlı” kripto veri önerileri olacağını ve piyasa değeri bakımından en iyi 200 kripto parayı kapsayacağını açıklığa kavuşturdu. Endekslerin biri Bitcoin’li diğeri Bitcoin’siz.

Coindesk’in haberine göre ilk endeks CMC Crypto 200 Index (CMC200) olarak isimlendiriliyor. Bitcoin’in de dahil olduğu endeks küresel kripto para piyasasının %90’ından fazlasını kapsıyor. CMC Crypto 200 ex BTC Index (CMC200EX) isimli ikinci endeks Bitcoin etkisi olmadan piyasanın performansını izliyor. CoinMarketCap CEO’su Brandon Chez:

Bu endeksler sindirimi kolay bir formatta kripto para verilerine erişimi artıracak.

CMC’nin endeksler için partnerlik yaptığı Alman finansal endeks sağlayıcısı Solactive’in satış müdürü Fabian Colin CMC’nin kendilerine sağladığı verilerin aynı zamanda kendi müşterileri için özel endeksler geliştirme fırsatı doğurduğunu belirtti ve ekledi:

Gelecekte daha fazla kripto endeksi geliştirmeyi iple çekiyoruz, ki bu pozitif bir şekilde yatırım yapılabilir endeksler doğuracak ve daha fazla ürünün geliştirilmesine önayak olabilir.

Bunun yanı sıra CMC hafta başında platformuna Flipside’dan kripto para harf notları eklemişti. Blockchain analiz startup’ı Flipside’ın geliştirdiği FCAS metriği, geliştirici aktiviteleri ve farklı türde işlem verileri gibi faktörleri ölçüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.