X

Coinbase IPO Yapıyor: Tahmini IPO Değeri Ne Kadar Olacak?

Coinbase, halka arza gidiyor.
10:02
18 Aralık 2020

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Coinbase, 17 Aralık tarihinde yayınladığı bildirisinde halka arz olacağını belirtti. Dünyanın en büyüklerinden birisi olmanın yanı sıra kripto para sektörünün rekor üzerine rekor kırdığı bir dönemde IPO duyurusunun gelmesi, bütün ilgiyi bu tarafa çekti.

Coinbase’in IPO Değeri 28 Milyar Dolar

Daha önce Bitmain ve Canaan Creative gibi dünyanın en büyük kripto para madencilik şirketleri ABD’de IPO yapmak istese de birçok sorunla karşılaşmıştı. Ancak Coinbase, ABD’de regülatörlerle iç içe çalışan bir borsa olarak biliniyor ve IPO durumunda herhangi bir engelle karşılaşması pek olası değil.

Dünyaca Ünlü Kripto Para Borsası Coinbase Çöktü! • Coinkolik

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Coinbase, SEC’e halka arz konusunda resmi bildirimde bulunduğunu ve şu an ABD’nin finansal regülatörünün bildiriyi incelediğini belirtti. Eğer SEC bildiriyi inceleyip buna yönelik yaptığı değerlendirmesinde herhangi bir sorun olmadığına karar verirse belki de kripto para sektörünün gelmiş geçmiş en büyük IPO’suna tanıklık edeceğiz.

Coinbase Sadece Borsadan İbaret Değil

Yapılan araştırmada ise Coinbase kripto para borsasının IPO ile yaklaşık 28 milyar dolarlık bir değere sahip olabileceği belirtildi. Messari Crypto araştırmacılarından Mira Christanto, Coinbase’in işleyişini ele aldı ve ortalama değer hesaplaması yaptı. Mira’ya göre Coinbase’in günlük 1 milyar dolardan fazla ticari hacmi var ve şirketin bütün varlığı 28 milyar doların üzerine tekabül ediyor olabilir.

Araştırmacılar buna ek olarak Coinbase’in sadece borsadan oluşmadığını ve kurumsal yatırımcılara hizmet eden emanet şirketinin de önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Araştırmacı, Coinbase’in banka kartının ve diğer unsurların da ciddi bir değerleme için kullanılabileceğini belirtti.

Borsanın Yönetim

Coinbase kripto para borsasının bu girişimi uzun süredir planladığı görülüyor. Borsanın yönetim kurulu kısa süre önce ciddi bir değişim yaşamış ve ünlü risk sermayedarı Marc Andreessen ile Google yöneticisi Gokul Rajaram ekibe katılmıştı. Buna ek olarak Cisco CFO’su Kelly Kramer de şirkete katılmak için son hazırlıklarını yapmakta.

28 milyar dolarlık bir Coinbase IPO’su  hem borsada listelenen kripto paraları hem de genel olarak kripto para sektörünü bir adım yukarıya taşıyabilir. Bunun, kripto para sektörünün tanınması için de büyük bir adım olduğu şüphe götürmez bir gerçek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar