reklamı kapat

Coinbase: “Bitcoin Altından Daha Avantajlı”

Coinbase yayınladığı son bir raporla salgın sayesinde Bitcoin’in avantajlarının gün yüzüne çıktığını belirtti. 
15:00
3 Mayıs 2020

ABD merkezli lider kripto borsası olan Coinbase tarafından yayınlanan bir rapor, Bitcoin’in (BTC) altının karşısında belirgin bir avantaj sunduğunu ortaya koydu. Raporda, Bitcoin’in fiziksel tedarik zincirlerine bağımlı olmaması nedeniyle bu avantajları sağladığı belirtiliyor.

Raporun yazarları “Bitcoin ve altın’ın temelde kıt ve küresel olarak erişilebilir değer birimleri” olma açısından benzer olduğunu ifade ediyor. Ancak bunun yanında Coinbase, altının koronavirüs pandemisinin etkilerinden kaynaklanan arz sıkışıklığı nedeniyle Bitcoin’in üstün küresel erişilebilirliğinin vurgulandığını ileri sürüyor.

BTC Altından Daha Avantajlı

2 Mayıs’ta yayınlanan bir rapora göre Coinbase, COVID-19 salgını sayesinde BTC’nin altın karşısındaki avantajlarının iyice gün yüzüne çıktığını ifade ediyor. Raporda, “Bitcoin’in kırılgan fiziksel tedarik zincirlerine dayanmadığı ve gerçekten küresel olarak erişilebilir olduğu” öne sürülüyor.

Öte yandan Coinbase, dünya genelinde altın piyasalarının sergilediği son fiyat farklarını vurguluyor. Çünkü tedarik zincirlerindeki kesintiler farklı piyasalarda farklı kıtlık seviyelerine yol açıyor. Ayrıca rapor, New York ve Londra’daki altın fiyatlarında kabaca %4,5’lik bir farklılık olduğunu belirtiyor. Bu farklılığın ise Comex’in vadeli işlem sözleşmelerini yapmak için kullanılan altın barlarının eksikliğinden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Salgının Madenciliğe Etkisi

Coinbase, “altın rafinerileri, madenciler ve tedarik zincirleri bozulurken, Bitcoin’in temel protokolünün tasarlandığı gibi çalışmaya devam ettiğini” belirtiyor. Ayrıca rapor, “Bitcoin’in arzının altın kadar az olacağını” öne sürüyor. Ancak Bitcoin’in erişilebilirliği altından daha farklı olacak.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.