reklamı kapat

CME: Yatırımcılar Nakit Destekli Bitcoin’i Tercih Ediyor

Ortaya çıkan bilgilere göre yatırımcılar fiziksel destekli yerine nakit destekli BTC ürünlerini tercih ediyor. 
15:00
20 Mayıs 2020

Chicago Menkul Kıymetler Borsası (CME), küresel sermaye endeksi ve alternatif yatırım ürünleri başkanı Tim McCourt, yatırımcıların fiziksel Bitcoin (BTC) tarafından desteklenen ürünler yerine nakit olarak desteklenmiş Bitcoin işlemlerini tercih ettiklerini dile getirdi.

Cointelegraph’ın haberine göre McCourt, CME’nin 2017 yılında Bitcoin vadeli işlem ürünü için neden nakit ödeme yoluna gitmeyi seçtiği sorulduğunda, “Şimdiye kadar müşteriler nakit paraya dayalı bir ürün için açık taleplerini ve önceliklerini iletti.” ifadeleri ile cevap verdi.

BTC Vadeli İşlemleri

CME, borsadaki CF Bitcoin Referans Oranı veya kısaca BRR ve 2016’da yayınlanan Bitcoin Gerçek Zaman Endeksi veya kısaca RTI’ya dayanarak 2017’de Bitcoin vadeli işlemlerini başlattı.

Aslında bu iki metrik, Bitcoin’in çeşitli zamanlarda önde gelen borsalardaki ortalama işlem fiyatını gösteriyor. McCourt’a göre bu da sektöre varlık için daha net bir fiyatlandırma yapma imkanı sunuyor.

Bunların yanında “Nakit destekli CME Bitcoin vadeli işlem ürünüyle, Bitcoin’in fiyat hareketiden varlığın kendisine sahip olmadan yararlanabilirsiniz.” açıklamasını yapan  McCourt şunları ekledi:

CME’nin nakit ödeme mekanizması, S&P 500 ödeme mekanizmasının merkezi açık arttırma piyasalarında belirlenen fiyatlara dayandığı gibi, birçok BTC borsalarında belirlenen fiyatları temel alıyor.

Müşteri Stratejisi

Kripto para birimleri genel olarak ün kazandıkça CME’nin nakde dayalı Bitcoin vadeli işlem ürünlerinin piyasaya sürülmesi de hızlandı. McCourt, “Riskten korunmak veya Bitcoin fiyatlarından yararlanmak için vadeli işlemlere çok sayıda müşteri ve kripto topluluğu ilgisi vardı.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıların fonlarını yönetmek için sıklıkla kullandıkları taktik ve stratejilere değinerek McCourt, “CME Bitcoin vadeli işlemlerinin getirilmesi, yatırımcıların bu fiyat riskini daha iyi yönetebilmeleri için ileri düzey bir adım oldu.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanında geçtiğimiz günlerde de kurumsal yatırımcıların kullandığı CME’deki Bitcoin türev ürün kontratlarının öncülerinden olan CME’nin opsiyon ürününde açık pozisyonlarda neredeyse rekor kırıldığı görüldüğü belirtilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.