CME Group, Bakkt’i Geride Bıraktı

CME Group dün BTC opsiyon işlemlerini piyasaya sürdü ve bu konudaki başarısı ile rakibi Bakkt’i geride bıraktı...
12:00
14 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Chicago merkezli türev borsası CME Group, Pazartesi günü Bitcoin opsiyon işlemlerini başlattı. Elde edilen verilere göre ilk gün karşılaştırması yapıldığında CME, International Exchange’e ait Bakkt‘ı geride bıraktı.

Bir sözcünün yaptığı açıklamalara göre CME Group ilk günde Bitcoin opsiyon işlemlerinde, 275 Bitcoin (BTC) yani yaklaşık olarak 2.1 milyon dolar değerinde 55 sözleşme yaptı. The Block’un haberine göre CME Group’un bu başarısı, nispeten daha düşük bir başarı yakalamış olan Bakkt’i geride bırakmış oldu. Bunun yanında Bakkt, 9 Aralık’taki lansmanından bu yana opsiyon sözleşmesi için 1 milyon dolardan biraz fazla Bitcoin işlemi gerçekleştirdi. Ancak CME’nin Bitcoin opsiyon işlemlerini piyasaya sürdüğü gün Bakkt’deki işlem sayılarının ve rakamlarının ne olduğu henüz paylaşılmadı.

Bakkt’in ilk gün performansıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz…

“Katılımdan Memnunuz”

CME Group genel müdürü Tim McCourt, The Block’a yaptığı bir açıklamada işlemlerin ilk gününden memnun olduklarını belirterek daha küçük ekran işlemleri ve blok işlemleri arasında bir denge olduğunu ifade etti. Ayrıca piyasa katılımcılarının geri bildirimlerinin “harika” olduğunu dile getirdi. Bunun yanında McCourt, her şeyin planlandığı gibi gittiğini de sözlerine ekledi.

Yine de CME’nin bu yeni opsiyon işlemlerinde ilk günleri olduğunu ve bu sebeple ciddi bir ilgi artışı yaşanmış olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Öte yandan FTX’in Bitcoin ile bağlantılı ürünler sunduğu ilk günde 2.000’in üzerinde işlem gerçekleştiği belirtilmişti. FTX’de üst düzey bir yetkili olan Sam Bankman-Fried bunu firmanın “belki de şimdiye kadarki en aktif ürün lansmanı” olarak nitelendirmişti.

Bitcoin ile ilgili ürünleri piyasaya süren firmaların sayısının artmasıyla piyasadaki rekabet de artıyor. Dolayısıyla piyasada bir rekabet ortamı oluşmuş oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar