X


CME 2 Milyon Bitcoin Vadeli İşlem Sözleşmesine Ulaştı!

CME, Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmesi konusunda 2 milyon adeti geride bıraktı.
12:00
26 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2017 yılının Aralık ayında 20.000 dolarlık birim fiyata ulaşarak bütün dünyanın gözünü bu sektöre çevirmişti ki bunda CME‘nin etkisi kesinlikle yadsınamayacak kadar büyük.

Chicago Mercantile Exchange Group ve CBOE o tarihlerde başlattıkları Bitcoin tabanlı vadeli işlem sözleşmesi ile kurumsal yatırımcıyı da sektöre çekmeyi başarmış ve yaratılan FOMO Bitcoin’i 20.000 dolara kadar çıkarmıştı. CME ise geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir tweet ile ilk Bitcoin vadelisinden bu yana toplamda 2 milyon vadeli işlem sözleşmesi alıp sattıklarını duyurdu.

Bu da teknik olarak 10 milyon Bitcoin’den daha fazlası anlamına geliyor ve bütün bu alım satım işlemi 2017 yılının Aralık ayı ile 21 Temmuz 2019 tarihi arasında gerçekleştirildi. Bitcoin’in bu yıl yeniden yükselişe geçmesi ve rakip firma CBOE’nin Bitcoin vadelilerini durdurması da CME’nin Bitcoin vadelisi satışında inanılmaz bir artış yaşanmasını körüklemiş olabilir.

İçerik Rehberi

CME Rekora Doymuyor

Yaşanılan bu ani artış esnasında CME de 26 Haziran tarihinde Bitcoin’in 14.000 dolara doğru çıktığı esnada tek bir ünde 1.7 milyar dolar değerinde vadeli işlem sözleşmesini işleme koyarak rekorunu kırmıştı.

CME’nin yanı sıra fiziki teminatlı Bitcoin vadelisi opsiyonu ile piyasaya girecek olan Bakkt da geçtiğimiz Pazartesi kullanıcı testlerine başladı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar