X


Çinliler Bitcoin’den Vazgeçmiyor: Hala Çalışan Node’lar ve OTC İşlemleri Var

Çin hükümetinin uyguladığı son baskıya rağmen ülkede hala çalışan Bitcoin (BTC) node’ları ve OTC işlemleri bulunuyor.
09:12
30 Eylül 2021

Pekin, ülkedeki kripto para endüstrisi üzerinde deyim yerindeyse benzeri görülmemiş baskılar uyguluyor. Ancak buna rağmen hala Çin’de Bitcoin ağının aktif olduğu ve OTC işlemlerinin devam ettiği görülüyor.

Hala Aktif Node’lar Var

Çin, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile ülkedeki kripto para işlemlerinin tümünün yasadışı olduğunu ifade etti. Ancak son hamleye rağmen node’ları coğrafi konuma göre ölçen Birawr’ın verileri, Çin’de hala faaliyette olan 135 Bitcoin node’u olduğunu gösteriyor.

Şu anda tüm dünyada çalışan 11.262 Bitcoin node’u olduğu düşünüldüğünde Çin’de hala faaliyette olduğu görülen node’ların %1,2 gibi bir oranda kaldıkları görülüyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ancak bu noktada VPN’lerle ya da konumları maskeleyen Tor ile çalıştırılan node’ların bu rakama dahil olmadığını belirtmekte fayda var.

Bitcoin node’ları, tüm defteri veya işlem verilerinin geçmişini bulunduran bir bölümü içeren protokolü çalıştıran yazılımlardır. Dağıtık ve merkezi olmayan sistemler, tamamen kapatılması zor olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle Çin, son 135 Bitcoin node’unu ve VPN/Tor ile maskelenen node’ları kapatmak için daha fazla çaba harcamak zorunda kalabilir.

OTC İşlemler de Aktif

Şeffaf olmayan yapısı nedeniyle hacme ilişkin rakamlar vermek zor olsa da over-the-counter (OTC) işlemler de çeşitli raporlara göre yerel döviz çifti gibi Çin’de bir dayanak noktası sağlıyor.

Yerel medya kuruluşu Wu Blockchain, OKEx ve Huobi gibi büyük borsalar tarafından hala sunulan RMB/USDT çiftinin primli işlem gördüğünü bildirdi. Geçen hafta panik satışlar olsa da hala Çin’de OTC işlemlerinin devam ettiği düşünülüyor.

OTC işlemleri, kişiden kişiye transferlere izin veren işlemler olarak tanımlanabilir. Buna ek olarak merkezi borsalardan farklı olsa da çoğu borsanın OTC kolunun olduğu ifade edilebilir.

Bunlara ek olarak Çin’in ilk kripto borsası BTCC’nin eski CEO’su Bobby Lee, Pekin’in bir sonraki baskısında OTC masalarını hedef alacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar