X


Çinli Madenciler Vaz Mı Geçiyor: Kripto Madencileri Ekipmanlarını Satıyor

Elde edilen son bilgilere göre Çin’de faaliyet gösteren kripto para madencileri, madencilik ekipmanlarını satmaya başladı.
18:01
29 Mayıs 2021

Çin’in son hamlelerinin ardından online ikinci el pazarında bulunan madencilik ekipmanlarının sayısında büyük bir artış olduğu görülüyor.

Bitcoin Madencilik Makineleri

Çin’in en büyük çevrimiçi ikinci el pazar yeri Xianyu’da son birkaç gün içinde Bitcoin madencilik makineleri konusunda, özellikle en verimli iki Bitcoin madencilik merkezi olan İç Moğolistan ve Sichuan bölgelerinde bir artış kaydedildi. İkinci el Bitcoin madencilik makinelerinin satışındaki önemli artış, Çin’deki madencilik faaliyetleri konusunda baskıların yoğunlaşması ile birlikte geldi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Çin özerk bölgesi İç Moğolistan, bölgedeki her türlü kripto madenciliği faaliyetlerini kısıtlayacak yeni bir mevzuat çıkardı. Karbon emisyonu hedeflerini yerine getirmek için, yeni düzenlemeler büyük veya küçük her türlü madencilik faaliyetini yasaklıyor. Pekin’in üç aylık karbon emisyon hedeflerine ulaşamamasının ardından, İç Moğol bölgesi bu yılın Nisan ayında güçlü kripto madenciliği karşıtı önlemler almaya başladı.

Öte yandan İç Moğolistan Sichuan ile birlikte, bu operasyonlara güç sağlamak için kullanılan ucuz enerji kaynakları nedeniyle, birden fazla Bitcoin madencilik çiftliği ile ülkenin en ünlü Bitcoin madencilik merkezlerinden biri konumundaydı.

Yasak Bitcoin’i Etkiliyor Mu?

Çin şu anda dünyanın kripto madenciliği başkenti olarak kabul ediliyor ve Bitcoin ağındaki toplam hash gücünün neredeyse %60’ını oluşturuyor. Ucuz temiz enerji kaynaklarının mevcudiyeti, ülkenin büyük madenci yoğunluğunun temel nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Ancak birçok insan, Çin gibi otokratik yönetime sahip bir ülkenin madencilik konusunda bu kadar yüksek bir orana sahip olmasından endişe duyuyordu.

Ayrıca birkaç yıl önce ülkede olası bir madencilik yasağına ilişkin benzer haberler ortaya çıktığında madenciler bugünküne benzer hamleler yapmıştı.

Madenciler, daha elverişli ülkelere olası bir göçü finanse etmek veya durumun bir sonucu olarak işlerini tamamen yeniden yapılandırmak için kripto paralarını satmaya zorlandı. Satış ve belirsizlik bir süre devam edebilir ancak birçok uzman isme göre bu durum Bitcoin’in önünde uzun vadeli bir engel olarak kalmayacak.

Hatta bazı isimler bu durumun, Bitcoin madenciliğini daha merkezsiz hale getirmek için önemli bir fırsat olduğunu ifade ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar