reklamı kapat

Çin Blockchain Düzenlemelerinde Sona Yaklaşıyor

Çin Blockchain kullanan kurumlarla ilgili kuralları oluşturdu, kurallar şubat ayında yürürlüğe girecek.
22:00
10 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Çin’in internet sansürü kurumu Blockchain hizmeti sağlayacılarını şubat ayı ortalarında etkileyecek  düzenlemeler yapacağını duyurdu.

Çin Siberalan Yönetim Kurumu (CAC) “Blockchain Hizmetleri Sağlayıcılarına Yönelik Düzenlemeler” başlıklı bir yazı yayımladı ve hizmet sağlayıcıları “kurumlar ya da node’lar” olarak tanımladı. Bu kasamda Blockchain kullanan bütün masaüstü ya da mobil uygulama hizmeti sunan bütün firmalar 15 Şubat’tan itibaren yeni belirlenen kurallara uymak zorunda olacak.

CAC’in yayımladığı 23 makale arasından biri hizmet sağlayıcılarının 10 iş günü içerisinde CAC’ye kayıt yaptırmasını şart koştu. Kayıt yaptıran startup ve firmalar adlarını, hizmet türlerini, sektör alanını ve sunucu adreslerini belirtmek zorunda. Dahası Blockchain kullanılarak Çin yasalarını çiğneyen bilgilerin üretilmesi, dağıtılması ve yayımlanması yasaklandı.

Eğer Blockchain startup’ları CAC’nin belirlediği kurallara belirtilen süre içerisinde uyum sağlayamazsa CAC ilk olarak bir ihtar vereceğini açıkladı. CAC uyarısının dikkate alınmaması sonucunda 5000 yuan ile 30000 bin yuan arasında ceza kesilecek.

CAC ilk olarak taslak kuralları geçen yıl ekim ayında yayımladı. O zaman yaptığı açıklamada haber sitelerinin, Blcockhain’le alakalı eğitim amaçlı sitelerin ve eczacılıkla alakalı sektörde bulunan startup’ların lisans alması gerektiğini belirtti. Kurallarla ilgili son kararını bu açıklamasıyla belirlemiş oldu. Daha önce sansürlenemediği için Ethereum Blockchain’inde yayımlanan eczacılıkla ilgili belgeler skandala yol açmıştı.

Çin çok büyük bir ekonomi olduğu için kripto paralar gibi doğası gereği az kontrol edilebilen girişimlere oldukça sert yaklaşıyor. Çin ICO’lara hiç tolerans göstermedi ve Ekim 2017’de yasakladı. Çin dışından borsalardan kripto para alınmasına engel koyan düzenlemeler yaptı. Çin yasama organlarının duruşu değişecek gibi görünmüyor. Belki de değişmemesi daha iyi olabilir çünkü Çin’in otoriter yaklaşımı kripto paraların felsefesine ters düşüyor. Dünyada çok güçlü bir değişim olmadıkça Çin’in kripto paralara ve Blockchain’e özgürlükçü yaklaşmasının beklenemeyeceğini söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER