X


CII, Hindistan’ın Kripto Para Düzenleme Çalışmalarına Kritik Önerilerde Bulundu

Kripto Para Birimleri, Kripto Token'ları/Varlıkları ve Düzenlemeler: İleriye Giden Yol adlı rapor yayınlandı.
17:32
9 Aralık 2021

Hint Endüstrileri Konfederasyonu (CII), kripto para birimlerinin özel bir sınıfın menkul kıymetleri olarak değerlendirmeyi önerdi. Business Line’ın bildirdiği üzere ticaret birliği, kripto para piyasasını yasa dışı ilan etmek yerine düzenlemeyi savundu.

CII’nın Raporu

Kripto Para Birimleri, Kripto Token’ları/Varlıkları ve Düzenlemeler: İleriye Giden Yol adlı bir rapor yayınlanırken, blok zincirinin temel teknolojisinin ödeme ve havale sektörüne getirebileceği önemli teknolojik yenilikler vurgulandı. Rapor, mevcut menkul kıymetler kanununa göre düzenlemek adına, gelişmekte olan kripto para piyasası çevresinde yeni düzenlemeler formüle edilmesini masaya yatırıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

CII’ya göre kripto/dijital para birimleri bağlamında, merkezsiz karakterine uygun yeni bir düzenleme geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Resmi raporda düzenlemenin ihraçtan ziyade esas olarak işlemler ve saklama odaklı çalışmalar yer alıyor. CII raporu, kripto para birimlerinin bir katılımcı tarafından özel olarak hisse senedi kapsamında değerlendirilmediği sürece, vergi amaçları için bir varlık sınıfı olarak nitelendirilebileceği, gelir vergisi ve GST yasalarının özel hükmü kapsamında yürütülmesini tavsiye etti.

Borsaların Uyması Gerekenler

İlgili raporda yatırımcının korunmasını sağlamak için merkezi borsalara Müşterinizi Tanıyın ve Kara Para Aklamayı Önleme gibi gereksinimlerin katı bir şekilde uygulanması önerildi. Bununla birlikte bu borsaların bir finansal piyasa aracı lisansı almak için Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsalar Kurulu’na (SEBI) kaydolması gerekir.

Ayrıca yatırımcı açıklama gerekliliklerine uyulurken borsalar adına bir asgari sermaye ve garanti fonu şartının belirlenmesi tavsiyeler arasında yer aldı. CII raporu, şu dönemde bir kripto para yasa tasarısı taslağının mecliste görüşülmek üzere olduğu için büyük önem arz ediyor. Hindistan Maliye Bakanı daha önce hükümetin bir yasaklama yaklaşımı benimsemeyeceğine, bunun yanı yerine kripto para birimlerini bir varlık olarak düzenleyiciğine dair güvence vermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar