f Chainalysis'in Raporuyla Kripto Paraların Geleceği: Umut Verici Veriler › COINTURK

Chainalysis’in Raporuyla Kripto Paraların Geleceği: Umut Verici Veriler

Özet

  • Chainalysis tarafından hazırlanan 2023 Küresel Kripto Benimseme Endeksi raporuna göre, Hindistan, Nijerya ve Tayland, kripto para benimsemesi açısından dünya genelinde en önde gelen ülkeler olarak sıralanıyor.

  • Raporda, Orta ve Güney Asya ile Okyanusya bölgelerinin, endeks sıralamasında önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.

  • Dikkat çekici bir şekilde, Dünya Bankası'nın alt orta gelirli ülkeler olarak sınıflandırdığı ülkeler, son 12 ay içinde kripto benimsemesinde güçlü bir artış gösteriyor.

  • Piyasaya Etkisi: Pozitif
21:20
12 Eylül 2023

Hindistan, Nijerya ve Tayland Chainalysis’in 2023 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde ilk üç ülke olarak sıralanırken, düşük orta gelirli ülkeler kripto para birimlerinin tabandan benimsenmesine öncülük ediyor. Yüksek gelirli ülkelerdeki kurumsal benimseme, ayı piyasasına rağmen hız kazanıyor. Ayrıca, kripto paraların hem yüksek gelirli hem de gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcıların ihtiyaçlarına hizmet etme potansiyeline sahip olduğu ve gelecekte büyük bir rol oynayabileceği öngörülüyor. Hindistan, bu alanda öncü bir ülke olarak öne çıkıyor ve kripto para işlemlerine özgü vergi politikalarıyla dikkat çekiyor.

FTX İflası Kriptoya Olan Güveni Azalttı

Blockchain analiz firması Chainalysis, yıllık Endeks raporunda Orta ve Güney Asya ile daha geniş Okyanusya bölgelerinin dünyanın bu bölgesinde yer alan ilk on ülkeden altısı ile endeksinin zirvesine hakim olduğunu gösteren bir alıntı yayınladı. Endeks, 2022’deki FTX iflasının ardından dünya çapında tabandan kripto para piyasasının bir bütün olarak düşüşte olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte Dünya Bankası’nın servete göre ulus sınıflandırması altında tanımlanan alt orta gelirli ülkeler son 12 ay içinde tabandan kripto benimsenmesinde en güçlü toparlanmayı gösterdi.

“Aslında LMI, en son boğa piyasasından hemen önce toplam taban benimsemesi 2020’nin 3. çeyreğindeki seviyesinin üzerinde kalan tek ülke kategorisidir.”

Chainalysis, LMI kategorisindeki ülkelerin tipik olarak büyüyen endüstrilere ve nüfusa sahip olduğunu ve dünya nüfusunun %40’ından fazlasını oluşturduğunu vurgulayarak bu verilerden elde edilebilecek bir dizi umut verici yönü vurgulamaya devam ediyor.

“Eğer LMI ülkeleri gelecekse, veriler kriptonun geleceğinin büyük bir parçası olacağına işaret ediyor.”

Gelişmiş Ülke Verileri Şaşırtıcı

Yüksek gelirli ülkelerdeki kuruluşlar tarafından yönlendirilen kurumsal benimsemenin uzun süren ayı piyasasına rağmen hız kazandığı belirtiliyor. Raporda ayrıca kripto paraların aşağıdan yukarıya ve yukarıdan aşağıya benimsenme potansiyeli taşıdığı ve bu varlıkların hem yüksek gelirli hem de gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcıların ihtiyaçlarına hizmet ettiği öngörülüyor.

Chainalysis’in endeksine göre Hindistan bölgenin en büyük kripto para piyasası olmaya devam ediyor ve tabandan benimsemeye öncülük ediyor. Ayrıca diğer büyük ekonomilerin önünde küresel olarak tahmini ham işlem hacmine göre ikinci en büyük kripto pazarı haline geldi. Chainalysis ayrıca Hindistan’ın kripto para birimi işlemlerine uygulanan ve işlemin tamamlanabilmesi için işlem sırasında kullanıcının bakiyesinden düşülmesi gereken tüm işlemler için %1 vergi alınmasını gerektiren benzersiz kaynakta kesilen vergi (TDS) planına da dikkat çekiyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI