reklamı kapat

CFTC’nin BTC Vadeli İşlemlerinden Sorumlu Yöneticisi Ayrılıyor

Bu durum Bitcoin vadeli işlemleri için olumlu mu olacak yoksa olumsuz mu olacak?
13:00
9 Ağustos 2019

Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) Piyasa İzleme Bölümü’nün (DMO) başındaki isim Amir Zaidi’nin haftalar içinde CFTC’den ayrılacağı söyleniyor.

8 Ağustos’ta Bloomberg Law’da yayınlanan bir rapora göre, bu durumdan haberdar olan çok sayıda kaynak tarafından bu bilgi doğrulandı.

Zaidi, Ocak 2017’den bu yana CFTC’nin Piyasa İzleme Bölümü’nde yönetici olarak görev yapıyordu. Zaidi’nin Bitcoin vadeli işlem politikalarının düzenlenmesinden ve OTC işlemler için piyasa düzenlemelerinin yeniden yapılandırılmasından sorumlu olduğu biliniyordu.

Yapılan açıklamalara göre kaynaklardan biri eski DMO yöneticisi Vincent McGonagle’nin Zaidi’nin yerini alacağını ifade etti.

Bitcoin Vadelileri ve CFTC

Geçtiğimiz günlerde bu haberimizde sizlerle paylaştığımız gibi CFTC LedgerX’in fiziki Bitcoin vadeli işlem ürününü onaylamadığını açıklamıştı. Bu durum LedgerX’in daha önce yaptığı açıklama ile çelişiyordu.

Bununla beraber LedgerX’in COO’su Juthica Chou konu hakkında yaptığı açıklamada LedgerX’in bireysel platformu Omni’nin piyasaya çıktığını ve bu platformda aktif bir şekilde swap ile opsiyon alım satım işlemlerinin yapılabildiğini belirtti.

Dijital Para Türevleri

Mayıs ayında CFTC, borsalar ve takas kurumları için dijital para türevlerinin düzenlenmesi ve netliğe kavuşması üzerinde çalıştıklarını ifade etmişti. Bu açıklama Takas ve Risk Birimi ve DMO tarafından ortak açıklama olarak yayınlanmıştı. CFTC personeli ile koordinasyon, büyük yatırımcı raporları ve DCO risk yönetimi için açıkça düzenlemelerin ortaya konulması gerektiği ifade ediliyordu.

Zaidi o dönemde yaptığı açıklamalarda, “CFTC personeli, piyasa katılımcılarının CFTC düzenlemelerine uygun hareket ederken yeniliğe de ayak uydurmalarına yardımcı olmak için ek rehberlik sağlamaya çalışacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun