f Cardano'nun Kurucusu Hoskinson, Ethereum Eleştirilerine Yanıt Verdi › COINTURK

Cardano’nun Kurucusu Hoskinson, Ethereum Eleştirilerine Yanıt Verdi

Özet

  • Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum'a karşı hiciv dolu açıklamalarda bulundu. Bir Twitter kullanıcısının Ethereum'un yol haritasına dair eleştirilerine karşılık veren Hoskinson, Ethereum'un durumunu sert bir dille eleştirdi.

  • Cardano Vakfı, Hydra adlı ikinci katman çözümünü tanıttı. Charles Hoskinson, bu proje ile Cardano'nun dünyanın en hızlı sistemlerinden biri olmayı hedeflediğini belirtti.

  • Hoskinson, Ethereum ile Cardano arasındaki rekabeti vurgulayarak, Ethereum'un programlama modelini eleştirdi ve Cardano'nun yan zincir planlarının avantajlarını anlattı.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
00:10
18 Ağustos 2023

Twitter’dan atılan bir tweet Cardano‘nun (ADA) kurucusu Charles Hoskinson’ın dikkatini çekti. Cardano üzerinden yapılan bir eleştiriye karşılık Ethereum ağında yaşanan birçok olumsuz yöne dikkat çeken Hoskinson, son olarak Cardano’nun eleştirilere rağmen yoluna devam edeceklerini iddia etti.

Ethereum İçin Dikkat Çeken Eleştiri

Blockchain’in yol haritasından şüphe eden ve Ethereum ile sözde benzerliğini eleştiren bir Twitter kullanıcısının yorumuna yanıt olarak Hopkinson “artık hayal kasabasına dönüşüyor” ve “maksimum zihinlerde kirasız yaşıyoruz, onlara acıyorum” dedi. Ethereum karşılaştırmasına değinen kurucu şunları söyledi:

“Ethereum’un bir konsensüs katmanı çöplüğü var, değiştiremeyecekleri korkunç bir programlama modeli var ve kendi Layer-2 ekosistemi tarafından canlı canlı yeniliyor. Cardano’nun yan zincir planları karşılıklı olarak hem Cardano’ya hem de yan katmana fayda sağlıyor.”

Cardano vs Ethereum Karşılaştırması

Mart 2020’de Cardano Vakfı, işlemleri ana ağdan boşaltmak için yan zincirleri kullanan ikinci katman bir çözüm olan Hydra’yı açıklayan bir araştırma makalesi yayınladı. Hoskinson, Cardano’nun yakında “dünyanın en hızlı sistemi” haline geleceğini açıkladı ve aşağıdaki örneği verdi:

“Simülasyonlar, her bir “Hydra kafasının” şu anda saniyede yaklaşık 1.000 işlem (TPS) gerçekleştirebildiğini göstermiştir. Her biri 1.000 TPS işleyen 1.000 istifleme havuzu ile Cardano saniyede bir milyon işlem hacmine ulaşabilir.”

Hoskinson, Kasım 2021 tarihli bir “Bana Her Şeyi Sor” oturumunda Hydra projesinin halen geliştirme aşamasında olduğunu ve belirli bir lansman tarihi olmadığını açıkladı. Mainnet uyumlu ilk Hydra node’u 11 Mayıs 2023’te piyasaya sürüldü. O zamandan bu yana geliştiriciler, Cardano cüzdanları ile sözde ikinci katman entegrasyonu olan ve anında mutabakat ve “gazillion TPS” özelliği taşıyan Hydra Pay‘i tanıttı.

Faydaya ilişkin olarak, Cardano Scan’den alınan veriler, blockchain şu anda günde ortalama 65.000 işlem veya saniyede 0,75 işlem gerçekleştirdiğini göstermektedir. Buna karşılık Ethereum son 24 saat içinde 1 milyondan fazla işlem ya da saniyede yaklaşık 12,45 işlem gerçekleştirdi. Hoskinson daha önce attığı bir tweet’te “VC coinleri, kripto medya ya da Ethereum hayranları kaç kez öldüğümüzü, alakasız olduğumuzu ya da başarısız olduğumuzu ilan ederse etsin, onlara her zaman Cardano’nun ayakta kalmak için burada olduğunu hatırlatıyoruz” diye yazmıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI