reklamı kapat

Calibra, Gelişme Üstüne Gelişme Kaydediyor

Calibra, Bizans hata toleransı üzerine bir çalışma makalesi yayınladı.
10:00
25 Nisan 2020

Facebook’un Calibra ekibi, Bizans hata toleransı ya da kısaca BFT testi için bir araştırma makalesi yayınladı. Bu makalede BFT testi için yeni bir yöntemin özeti yapılıyor. “Twins” olarak adlandırılan Calibra’nın yeniliği, bir ağın BFT uygulamasını test etmek için zor olmayan bir yöntem içeriyor.

Calibra Öncülük Ediyor

Cointelegraph’ın haberine göre,  Calibra’nın çalışmasında, BFT sistemleri “yirmi yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir çalışma görmüş olsa da” bu alanın “BFT uygulamalarını test etmek için ilkeli bir stratejiden yoksun” olduğu ileri sürülüyor.

Öte yandan test yöntemi, Bizans davranışını taklit etmek için aynı kimliğe sahip iki node örneğini çalıştırıyor. Calibra’nın açıklamalarına göre Twins’in yönetimi, “sistematik olarak Bizans saldırı senaryolarının ölçekli oluşturulmasına, kontrollü bir şekilde yürütülmesine ve istenen protokol özelliklerinin kontrol edilmesine” izin veriyor.

Bizans Hata Toleransı

BFT, Leslie Lamport, Robert Shostak ve Marshall Pease tarafından yazılan 1982 akademik makalesinden alınmış bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Bu kavram, bir grup Bizans generali ve güçlerinin bir kaleyi çevrelediği ve saldırmaya hazırlandığı bir durumu açıklar. Başarılı olmak için tüm taraflar aynı anda saldırmalıdır. Ancak aralarında bir hain olduğunun farkındadırlar. Bu da güçlerin birlikte hareket etmesini zorlaştırır.

Bir Blockchain bağlamında bu kavram, bir ağın, yanlış ya da hatalı veri ileterek bozulma yaratmak isteyen kötü niyetli aktörlerin tehdidi arasındaki koordinasyonu sağlama arayışını ifade ediyor.

Bunun yanında Twins, BFT protokollerine dikkat çeken birkaç saldırıyı yeniden oluşturmak için kullanıldı ve bu saldırıların her ikisi de Twins tarafından dakikalar içinde tespit edildi. Calibra ortak yaratıcısı ve yönetim kurulu üyesi David Marcus konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada, “İşteki en büyük sevinçlerimden biri, sektördeki en parlak ve en yetenekli insanlarla çalışmak. İşte güçlü araştırma ekibimizin BFT uygulamalarını test etmek için son teknoloji ürünü çalışmalar.” sözleriyle duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bunların yanında Facebook Libra konusunda önemli bir değişikliğe gitmiş ve bunu 10 gün önce meraklılarıyla paylaşmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.