Bu Sefer Gelen Gideni Aratmadı! 62.2 Milyon Dolarlık Şok Kripto Para Listesi!

Blockchain odaklı güvenli şirketi CertiK, 2022'nin Aralık ayında yılın en az kripto parasının çalındığı ancak yine de 23 büyük hack ve dolandırıcılık olayı yaşandığını bildirdi.
14:00
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain odaklı güvenlik şirketi CertiK‘e göre, kripto para hacker’ları ve dolandırıcılıları 2022’nin Aralık ayında frene bastı. Veriler, yılın son ayında kripto paraların hedef alındığı hack saldırılarında ve dolandırıcılığında 62.2 milyon dolarlık vurgun yapıldığını ortaya koyuyor.

62.2 Milyon Dolarlık Liste

Blockchain odaklı güvenlik şirketi CertiK, 1 Ocak 2023 tarihinde 2022’nin Aralık ayı boyunca yaşanan en önemli kripto para olaylarının bir listesini paylaştı. Ay boyunca en fazla kripto paranın çalındığı yöntem olarak yaklaşık 15.5 milyon dolar değerindeki exim scams dolandırıcılığı işaret edildi. Bunu 7.6 milyon dolar değerinde kripto para vurgununun yapıldığı flash loan tabanlı kripto para dolandırıcılığı takip etti.

CertiK’e göre, kripto para hackerları ve dolandırıcıları 2022’nin son ayında frene bastı. Şirket, Aralık ayında kripto para vurgununda yılın en düşük rakamının görüldüğünü, yaklaşık 62.2 milyon dolar değerinde kripto para çalındığının altını çizdi. Ay içindeki en büyük olay 15 milyon dolar değerinde kripto paranın çalınmasıyla sonuçlanan Helio Protocol‘ün hack saldırısına uğraması oldu.

Ay içindeki ikinci en büyük olay 12.9 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığı Defrost Finance‘ın hack saldırısı olurken, onu 8 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığı Bitkeep saldırısı takip etti. Üçüncü ve dördüncü sırada ise 7 milyon dolar ve 6.5 milyon dolar değerinde kripto paranın çalındığı Ankr ve Lodestar‘a dönük hack saldırıları takip etti.

Gelen Gideni Aratmadı

Veriler ışığında, Aralık ayında kripto para hacker’larına ve dolandırıcılarına kaptırılan kripto paraların değerinin bir önceki aya göre oldukça düşük kaldığını not etmek gerekiyor.

CertiK, Kasım ayında 36 büyük kripto para hack ve dolandırıcılık olayı yaşandığını bildirmiş, toplamda 595 milyon dolar değerinde kripto para çalındığını açıklamıştı. O ay içindeki en büyük kripto para vurgunu kripto para borsası FTX‘in hack’lenmesi sonucunda 477 milyon dolar değerinde kripto para çalınmasıyla olmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar