X


Bu Sefer Dava Edilme Sırası Craig Wright’ın: Bitcoin’in Sahte Mucidinin Başı Belada

Wright'a yeni dava!
18:23
13 Nisan 2021

Bitcoin‘in (BTC) mucidi olduğunu iddia eden ancak bu konuda hiçbir kanıt ortaya koyamayan Craig Wright, zorlu bir süreçle karşı karşıya kaldı. Craig Wright kısa süre önce Bitcoin’in whitepaper’ını yayınlayan kurum ve kişilere karşı dava açarken şimdi kendisine dava açılmasının şokunu yaşıyor.

Craig Wright, Baltayı Taşa Vurdu

Kripto Para Açık Patent Birliği (COPA) isimli kar amacı gütmeyen kripto para organizasyonu, Craig Wright’a karşı dava açtı. COPA, Craig Wright‘ın Bitcoin whitepaper’ı üzerinde hak sahibi olduğunu iddia etmesine karşı böyle bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

COPA tarafından bugün yayınlanan gönderide İngiltere Yüksek Mahkemesi makamlarına başvuru yapıldığı ve Wright’ın Bitcoin whitepaper’ı üzerinde telif hakkına sahip olmadığının vurgulandığı ifade edildi. İlgili başvuruda Wright’ın Bitcoin whitepaper’ının yazarı olarak da görülmemesi gerektiği belirtiliyor. Wright’ın bundan sonra da Bitcoin’in whitepaper’ının yazarı olduğunu ilan etmesinin yasaklanması talebi ise en çarpıcı taleplerden birisi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin İçin Patent Savaşı

COPA, kripto para sektöründeki patentleri ve telif haklarını sektörün ilerlemesini sağlayacak şekilde ortadan kaldırmayı hedefleyen bir kurum. Kripto para sektörünün yasal sorunlar nedeniyle büyüme sorunu yaşadığını belirten COPA yetkilileri, özellikle etik olmayan yolları da engellemek istiyor. Kripto para sektöründeki geliştiricilerin telif hakkını düşünmeden bazı teknolojileri yayınladığı biliniyor. COPA ise bunları çalıp tekeli haline getirmek isteyen kurumlara karşı savaş açmakta.

COPA’nın kurucusu ise oldukça tanıdık bir kurum ve isim. Jack Dorsey’in CEO’su olduğu Square tarafından kurulan COPA, tamamen Bitcoin ve kripto para ekosistemine yönelik çalışmakta. Wright’ın Ocak ayında birçok kuruma telif hakkı ihlal bildirisi gönderdiği biliniyor. Wright’ın mevcut birçok davasına rağmen böyle bir şeyi nasıl göze aldığı ise büyük bir merak konusu.

Bitcoin SV, Dibi Gördü

Craig Wright, 2019 yılındaki büyük Bitcoin Cash hard fork’undan beri Bitcoin aleyhinde açıklamalarda ve eylemlerde bulunuyor. “Gerçek Bitcoin”in Bitcoin SV (Satoshi’s Vision) olduğunu vurgulayan Wright, bu kapsamda BCH ağında hard fork oluşmasına neden oldu. BSV yani Wright’ın desteklediği kripto para birimi ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 278 dolar seviyesinden işlem görmekte ve 30. sırada bulunuyor.  Bitcoin fiyatı ise 63.000 dolar seviyesi ile rekor kırdı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar