Bu Kripto Para Rakiplerini Geçerek En Hızlı Olmaya Gözünü Dikti!

Hızın ve verimliliğin ön planda olduğu kripto para dünyasında bazı coinler attıkları adımlarla birlikte ön plana çıkmaya devam ediyorlar.
01:30
9 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Algorand’ın (ALGO) sistemi, merkezi olmayan ve geleneksel işlemleri daha hızlı işlerken diğer blok zinciri ağlarını geride bırakma misyonu da başka bir seviyeye ulaştı. Algorand, topluluğunun büyük bir bölümünün etkileyici bulduğu son sürümünde, ana ağında büyük bir yükseltme yapıldığını duyurdu.

Yeni güncelleme ALGO’nun saniyede 6.000 işlem yapmasına olanak tanıyacak. Bundan önce ALGO, tüm kripto projeleri arasında işlemleri gerçekleştirmek için en hızlı ağlardan birine sahipti. Ana ağı saniyede 1.000’den fazla işlemin (tps) işlenmesine olanak sağlıyordu.

Yalnızca Solana (SOL), Ripple (XRP) ve CELO’nun ağları bu hıza ayak uydurabiliyordu. Bununla birlikte, en son ana ağ yükseltmesi, ALGO’nun bu projeleri çok büyük bir farkla geçeceği anlamına gelebilir.

Konu Sadece Hız Değil

Hızın yanı sıra, Algorand üçüncü taraf müdahalesi sorununu da çözmüş görünüyor. Algorand’ın kurucu ekibinin bir üyesi olan Rotem Hemo, Medium gönderisinde bundan bahsetti. Ona göre, mainnet yükseltmesi aynı zamanda bir State-of-Proof entegrasyonu da içeriyordu. State-of-Proof ile ağın kullanıcıları, üçüncü bir tarafı dahil etmeden güvene dayalı çapraz zincir iletişimi de yapabiliyor.

Teknoloji nispeten yeni olsa da, merkezi doğrulayıcıların müdahalesini engellemek için bir çözüm gibi görünüyor. Tam ademi merkeziyetçilik hedeflerinin yanı sıra, geliştirici erişimini kolaylaştırmak için zincir üzerinde bir AM7 eklemesi ile gelen yükseltme olarak merkezi olmayan uygulama (DApp) geliştiricileriyle ilgili bir güncellemeden de bahsetti.

Dalgaya Yakalamak

Kamuoyuna yapılan açıklamadan bu yana, ALGO fiyatında bazı olumlu gelişmeler olmuş gibi görünüyor. CoinMarketCap’e göre, kripto para yazım sırasında 0,305 dolardan işlem görüyordu ve son 24 saatte %1,72 artış gösterdi.

Bu arada, hacmi %15 düşüşle 70,900 milyon dolara gerilediği için aşağı yönlü oldu. Zincir üzerindeki faaliyet göz önüne alındığında, ALGO’nun geliştirme faaliyeti şaşırtıcı bir şekilde düşüş trendindeydi.

Normalde, bu kadar önemli bir yükseltmenin metriklere yansıması gerekiyordu, ancak Santiment’e göre durum böyle değildi. Bununla birlikte, piyasa değeri fiyatıyla aynı yükselişi takip ederek 2,1 milyar dolara yükseldi.

Yine de ALGO, tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) göre %91,58 düşüşte. Bu ana ağ yükseltmesiyle, yatırımcılar tarafında kripto paranın tekrar 3,56 dolara ulaşması umutları yeniden canlanabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar