Bu Hem İyi Hem Kötü! Kripto Paralar 2018 Yılına Döndü!

Neden iyi, neden kötü? Kripto paralar 2018 yılına hangi manada döndü, bundan sonrası için ne anlama geliyor?
17:00
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021 yılındaki boğa sezonunun temelini oluşturan aktörler geçtiğimiz yıl büyük yıkımın sebepleri oldu. Piyasalar neredeyse 2018 yılına kadar geri gitti. Birçok uzman 2022 yılında yaşananların özellikle FTX çöküşünün piyasayı en az 2 yıl geriye götüreceğini söylüyordu. Öyle de oldu. Profesyonel yatırımcıların davranışlarını izleyen bu rapor bize acı gerçeği anlatıyor.

Kripto Paralara İlgi Düştü

Dijital varlık yatırım ürünlerinde geçen hafta toplam 30 milyon ABD doları tutarında çıkış görülürken, varlık türlerinin çoğunda görülen çıkışlar, FTX ile bağlantılı işletmelerle ilgili devam eden belirsizlikler ve FED’in şahin söyleminin devam etmesi nedeniyle geçen hafta geniş çaplı olumsuz duyarlılığa işaret etti. Bitcoin‘de toplam 17,5 milyon ABD doları tutarında çıkış görülürken, Bitcoin short ürünlerine 1,1 milyon dolarlık giriş oldu. Ethereum ise üst üste 5 haftadır çıkışlar görüyor. Yılın son haftasında çıkışlar 9,1 milyon dolardı.

Çoğu varlık türünde ve sağlayıcıda görülen çıkışlar, geçen hafta FTX ile bağlantılı işletmeleri çevreleyen belirsizliklerin devam etmesi ve resesyon risklerine rağmen ABD Merkez Bankası’nın şahin söylemlerinin sürmesi nedeniyle geniş çaplı olumsuz bir hissiyata işaret etti. Solana ise 700 bin dolarlık girişler haftayı pozitif kapatan tek altcoin oldu. Altcoinlere kurumsal yatırımların çoğu Grayscale tarafından sunulan Tröstler ile yapılıyor. Ve evet Genesis adeta harekete geçmiş bir fay hattı gibi, büyük deprem öncesinde profesyonel yatırımcılar bağlantılı şirket Grayscale ile de bağlantılarını azaltıyor.

Kripto Paralar 2018 Yılında

Profesyonel yatırımcıların kripto paralarla bağlantılı ürünlere yaptıkları girişler 2018 tarihinden bu yana en düşük seviyesinde. Bu hem iyi hem de kötü bir haber. Kötü çünkü profesyonel yatırımcıların düşük fiyatlara rağmen ilgisi ve gelecek beklentileri zayıf. İyi, çünkü bu ürünlere girişlerin önemli ölçüde azalmış olması artık dibe yaklaşıldığı hissiyatını besliyor. 2018 yılında kripto bağlantılı profesyonel yatırım ürünlerine 233 milyon dolar giriş olmuştu. Bu tarih bir önceki ayı sezonunu temsil ettiği için önemli çünkü sonraki yıllarda girişler sürekli arttı.

Ta ki 2022 yılına gelene kadar. Birkaç gün önce geride bıraktığımız yılda girişler 433 milyon dolara kadar geriledi. 2021 yılında bu rakam tam 9,1 milyar dolardı. Önceki yıl yani 2020’de ise 6,6 milyar dolar seviyesindeydi. Yani 2018’e benzer gerçek bir ayı sezonu yaşadık ve yakında bu artık sona erebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar