Bu Daha Başlangıç! Bu Altcoin, Bitcoin’i ve Diğer Tüm Kripto Paraları Göldede Bıraktı!

Veriler, en büyük altcoin'in 2022'de Bitcoin'i (BTC) ve diğer tüm altcoin'leri gölgede bıraktığını, kullanıcılardan büyük ilgi gördüğünü gösteriyor.
11:10
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Veriler, en büyük altcoin Ethereum‘un (ETH) 2022’de Bitcoin’i (BTC) ve diğer tüm altcoin’leri gölgede bıraktığını, kullanıcılardan büyük ilgi gördüğünü gösteriyor. İşte rakamlarla Ethereum’un o kritik başarısı.

Gerçekleştirilen İşlem Sayısı Bakımından Ethereum

Ethereum, geçen yıl ağ üzerinde gerçekleştirilen toplam işlem bakımından Bitcoin‘i gölgede bıraktı. 2 Ocak’ta Reddit’te paylaşılan ve Nasdaq ve Ycharts’ın verilerini yansıtan iki grafik 2022’de Bitcoin’den (93.1 milyon) yüzde 338 daha fazla Ethereum işlemi (408.5 milyon) gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor.

Grafikte gösterilen değerler milyonlarca işlem cinsinden olup, günlük ortalama işlem sayısı Ethereum için yaklaşık 1.1 milyon ve Bitcoin için 255 bin seviyesinde. Bununla birlikte, Bitcoin ağındaki işlem sayısı, işlem sayısında çok daha fazla volatilite gören Ethereum’a göre daha istikrarlı ve daha periyodik. Bu durumun nedeni NFT lansmanları ve XEN basımı gibi diğer işlem ücreti (gas) yakımı etkinlikler gibi belirli zamanlarda talepte ani artışlara neden olan faktörler.

Veriler ayrıca, Ethereum’u bu metrik için Bitcoin’in daha da önüne geçirecek olan Layer 2 işlemleri kapsamıyor. L2beat’e göre, saniyedeki L2 işlemlerinin sayısı aslında Ekim ortasında Layer 1 Ethereum’dakileri aştı ve o zamandan beri bunun üzerinde kaldı.

Piyasa analistleri ve uzmanları, Ethereum’un ağ aktivitesinin “dünyanın bilgisayarı” olma vizyonu kapsamında gün geçtikçe daha artacağı ve bunun yalnızca bir başlangıç olduğu üzerinde duruyorlar.

Aranma Konusunda Lider Hala Bitcoin

Tüm bunlarla birlikte, Ethereum işlem ve ağ aktivitesi bakımından açık ara önde olsa da, Bitcoin çevrimiçi olarak en çok aranan kripto para olmaya devam ediyor. 1 Ocak’ta “In Bitcoin We Trust” tarafından yayınlanan bir haber bülteni, BTC‘nin 2022 yılında dünya genelinde aylık 28.4 milyon Google aramasıyla en çok aranan kripto para olduğunu ortaya koyuyor.

Rapor, 23 Aralık’ta Ethereum’un arama popülerliği açısından ikinci hatta üçüncü sırada yer almadığını gösteriyor. Bu noktalar popüler köpek temalı kripto paralar Shiba Inu ve Dogecoin tarafından işgal edildi. Verilere göre Ethereum, aylık 3.8 milyon arama ile dördüncü sırada yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar