X


BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC/USD) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:30
2 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Sert düşüşe geçerek kripto para piyasasını panikleten Bitcoin, bu hafta yönü yukarı çevirerek piyasaya rahat bir nefes aldırdı. Bitcoin, haftayı 6900$ seviyesinden açmıştı. Pazartesi günü düşüşe devam ederek 6500$ seviyelerini test etti. Bu bölgede panikleyen yatırımcıların birçoğu maalesef zararlarını realize ettiler. 6500$ seviyesinin testinden sonra yönü yukarı çeviren Bitcoin, 7800$ seviyesine kadar yükseldi. Haftayı 7350$ seviyesinden kapatarak haftalık bazda %6,5 değer kazanmış oldu.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm

Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte, önemini daha önce belirttiğim Fibo618 (7340$) seviyesindeki mücadelenin devam ettiğini görüyoruz. Bitcoin fiyatı günlük bazda bu seviyenin altında hareket etse de hafta kapanışının Fibo618 (7340$) seviyesinin üzerinde olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirebiliriz. Haftalık barın fitil boyunun uzun olması ve barın yükseliş barı olması bize boğaların güçlendiğini gösteriyor. Peki boğa koşusuna kaldığımız yerden devam ediyor muyuz? Bu sorunun cevabı şimdilik hayır. Çünkü Bitcoin halen kritik bölgede bulunuyor. Olası bir düşüşte Fibo618 (7340$) seviyesinin altındaki kapanış grafikte belirttiğim kırmızı bölgeyi (5900$-6100$) destek olarak gündeme getirecektir. Boğa koşunun sinyalini ise ilk etapta Fibo50 (8560$) seviyesinin yukarı yönlü kırılması verecek. Bununla birlikte RSI grafiğinin yönü yukarı çevirmesi ve değerinin 55’i geçmesi gerekiyor. Mevcut durumda RSI grafiği yatay yönlü ve değeri 46.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm

Günlük grafikte; geçtiğimiz hafta üçgen alt bandından hareketli ortalamalara doğru bir tepki hareketi olabileceğini değerlendirmiştik. Pazartesi günü yaşanan silkeleme hareketi ile üçgen alt bandını test edildikten sonra yön yukarı çevrildi ve Bitcoin fiyatı EMA-21’i test etti. EMA-21 seviyesinde ayılar sazı tekrar eline aldı ve fiyat üzerinde yeniden baskı oluştu. Bu baskı neticesinde hafta sonunun düşüşle geçtiğini görüyoruz. Haftalık grafiğin desteği çalışırsa, fiyatın 7350$ seviyesinde tutunacağını değerlendiriyorum. Bu durumda hareketli ortalamalar yeniden hedef direnç bölgeleri olacaktır.

4 saatlik grafiklere baktığımızda; bu haftanın kısa vadeciler için çok heyecanlı geçtiğini söyleyebiliriz. Bu heyecanın ana nedeni, piyasa yapıcının 4H grafikte göstere göstere TOBO formasyonu çizmesi ve bunu formasyonun kurallarına uygun olarak çalıştırmasıdır. Bunu takip edip yükseliş yönünde işlem açanlar, iyi kar marjları etmişlerdir umarım. Mevcut duruma geldiğimizde ise BTC fiyatının kritik bölgede bulunduğunu görüyoruz. Fiyatın hem TOBO boyun çizgisinin (7350$) desteğinde olması (hatta biraz da altında) hem de hareketli ortalamaların oluşturduğu direnci geçememesi tabloyu kısa vade için kısmen olumsuz yapıyor. Fiyatın hareketli ortalamaların üzerine geçmesi mümkün olursa yükselişin devam edeceğini değerlendiriyorum. Aksi durumda, 7350$ seviyesinin aşağı kırılması ile üç zaman diliminde de baskı etkisini gösterecektir.

Primebit

Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

  • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
  • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
  • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
  • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
  • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
  • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
  • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar