Reklam

BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC/USD) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:30
25 Kasım 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bu hafta Bitcoin’in freni boşaldı ve pazartesi gününden itibaren maalesef sert düşüş dalgası başladı. Hafta boyunca soluksuz düşen Bitcoin fiyatının, kripto para piyasasında ciddi paniğe sebep olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin’deki bu değer kaybının dünya çapında Efsane Cuma veya Kara Cuma diye adlandırılan indirim günlerine denk gelmesi yatırımcılar arasında espri konusu oldu.

Bitcoin’in dolar karşısındaki değer kaybı, altcoin tarafına dolaylı olarak olumsuz etki etti ve birçok altcoin USD paritesinde uzun süredir test etmediği destek seviyelerine geriledi. Durum böyle olunca da altcoin yatırımcıları için gerilim maalesef artmış oldu. Şimdi BTC’deki değer kaybını teknik olarak inceleyelim ve piyasayı değerlendirelim.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm

Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte, çok önemli olduğunu düşündüğüm Fibo618 (7340$) seviyesinin aşağı kırıldığını görüyoruz. Bu seviyenin altında maalesef alarmlar çalmaya devam edecek. Bununla birlikte haftalık EMA50’nin de aşağı sert kırılması tabloyu daha da olumsuz hale getirmiş. Geçtiğimiz hafta belirttiğim, haftalık RSI değerinin 55 seviyesinin altında kalma durumu mevcut halini bu hafta da korumuş. Elimizdeki donelere baktığımızda haftalık grafik için 3’te 3 olumsuz durum söz konusu. Peki hep böyle olumsuz mu devam edecek? Nasıl bir strateji düşünmek gerekir?

Bitcoin’in haftalık grafiğini, bildiğiniz üzere uzun vade için değerlendiriyoruz. 2020 yılının ortalarına doğru Bitcoin madencilik ödülünün yarılanacak olması uzun vade için fiyat artışını tetikleyecektir. En azından önceki ödül yarılanmalarının fiyata artış yönünde etki ettiğini görmüştük. Dolayısı ile haftalık grafikte 6600$ seviyesini ilk destek, 5900$-6100$ seviyesini yatay dip bölge olarak takip edip strateji geliştirmenin faydalı olacağını değerlendiriyorum. Bu seviyelere yaklaşıldıkça ortalama maliyet yapma, desteklerin altında stoploss belirleme uygun olacaktır.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm

Günlük grafikte; Bitcoin 4 aylık düşen trendin üzerinde hareket ediyordu. Ancak bu hafta düşen trendi aşağı kırdı ve alçalan üçgenin içerisine geçiş yaptı. Düşüşün hız kazanmasıyla birlikte üçgenin alt bandını da test etmiş oldu. Orta vade için üçgenin alt bandından yukarı yönlü tepki hareketinin olabileceğini değerlendiriyorum. Tepki hareketinde öncelikli olarak 7450$ seviyesi direnç olarak karşımıza çıkacaktır. Bir sonraki takip edeceğimiz seviye ise üçgenin üst bandı olacaktır. Üçgen epey daraldığı için fiyatın yeniden yukarı kırma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu durumda hareketli ortalamalara doğru bir atak görülebileceğini değerlendiriyorum.

4 saatlik grafiklere baktığımızda; geçtiğimiz haftalarda kırmızı okla gösterdiğim bölgede hareketli ortalamaların üzerine geçiş yapamayan Bitcoin, hareketli ortalamanın altında nasıl ezildiğini görüyoruz. Bununla birlikte BTC fiyatı, yatay direnç olan 8800$ seviyesini geçemeyince 7800$ seviyesine çok hızlı bir şekilde ulaşmış. Hatta 7800$ seviyesi aşağı kırıldıktan sonra da 1000$’lık bir değer kaybı oluşmuş ve fiyat 6800$ seviyesini test etmiş. Mevcut durumda ise fiyatın nispeten yatay harekete başladığını söyleyebiliriz. Önümüzdeki hafta için 7800$ seviyesini direnç olarak takip etmek uygun olacaktır.

Primebit

Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

  • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
  • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
  • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
  • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
  • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
  • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
  • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar