Bram Cohen, Vitalik Buterin’i Eleştirdi

Özet

  • Cohen’a göre Buterin’in son açıklamaları yanlış düşünceler içeriyor.
11:00
26 Kasım 2019

Peer-to-peer (P2P) platform olan BitTorrent’in protokolünün yazarı olarak bilinen Bram Cohen, Vitalik Buterin‘in kripto para birimleri konusundaki teknoloji durumu hakkındaki görüşlerini yorumladı.

Chia network’ün şu anki CEO’su olan Cohen 25 Kasım’da yaptığı açıklamalarda, Buterin’in 22 Kasım’da paylaştığı ve “kripto para dünyasındaki zorluklar” konulu blog yazısının yanlış düşünceler içerdiğini ifade etti.

Sharding Tek Seçenek Değil

Cohen, Vitalik’in sharding ve Blockchain ölçeklenebilirliği konusundaki görüşlerini eleştirerek açıklamalarına başladı. Buterin bahsi geçen görüşlerde, kısa süre önce çalışmaya başlayan Zilliqa’nın yanı sıra, sharding Blockchain’leirinin hala harekete geçmediğini ifade etmişti.

Cohen, Blockchain ölçeklenebilirliğini çözmek için tek seçeneğin sharding olmadığını dile getirdi. Cohen’a göre “ödeme kanalı ağları” olarak adlandırılabilecek sistem “daha çekici” ve “gerçek bir şey”…

Cohen konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Ethereum’un sharding için önerdiği şey, madencilerin tüm parçalara sahip olmalarını gerektirerek ölçeklenmeyi daha kötü bir hale sokuyor.

ASIC’e Dayanıklı Sistem

Öte yandan Ethereum, ASIC’e dayanıklı proof-of-work (PoW) algoritması olan Ethash‘i kullanmaya karar verdi ve Vitalik’e göre bu sistem ASIC’e karşı direnmede son derece başarılı olduğunu kanıtladı. Ancak bazı isimlere göre bu sistem %51 saldırılarını daha ucuz hale getiriyor ve dolayısıyla gerçekleşme ihtimalini arttırıyor.

Cohen ise ASIC’e dirençli PoW’u hem hayal hem de kötü bir fikir olarak nitelendiriyor. Bu sistemin tam aksine Cohen, ASIC dostu sistemler üretmenin çok daha iyi bir fikir olduğunu iddia ediyor.

Bunların yanında Ethereum kurucusu geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Proof-of-Stake (PoS) konsensüs algoritmasının ağa eklenmesinden ve entegre edilmesinden sonra, ETH ağının lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ağından çok daha güvenli ve saldırması zor olacağını ifade etmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar