reklamı kapat

Boğalar Hakimiyeti Yeniden Ele Geçirdi: Bitcoin %10 Arttı

Bitcoin yeniden 12.000 doların üzerinde...
08:28
9 Temmuz 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Dün öğlen saatlerinde ani bir hareketle 11.400 dolar seviyesinden 11.900 dolar seviyesine kadar çıktı. Bitcoin’in ani fiyat artışıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu ani artışın ardından bazı analistler bunun bir balina manipülasyonu olduğunu ve kazanılandan fazlasının kaybedilebileceğini ifade etmişti.

Bazı analistler ise boğaların yeniden direksiyon başına geçtiğini ve 12.000 dolar barajının kırılmak üzere olduğunu dile getirmişti.

Artış Devam Ediyor

Bitcoin bir süre 11.800 ile 11.900 dolar arasında seyrettikten sonra gece saatlerinde yine ani bir hareketle 12.150 dolar seviyesine çıktı ve yükselişini devam ettirdi. Yazının yayıma hazırlandığı sırada Coinmarketcap verilerine göre Bitcoin son yirmi dört saat içinde %10,84 artış sergilemiş ve 12.683 dolardan işlem görüyordu. Grafikler incelendiğinde Bitcoin’in gece boyunca 12.720 dolar seviyesine kadar ulaştığı görülüyor. Uzmanlara göre eğer bu parabolik artış devam ederse bir hafta içinde 14.000 dolar barajı da aşılabilir.

Ancak şu an artış devam ederse ilk hedef 13.000 dolar bandının geride bırakılması…

Peki, artışın sebebi belli mi?

Böyle artışların yaşandığı dönemlerde özellikle piyasadaki FOMO yani kaybetme korkusunun arttğı düşünülüyor. Bunun yanında kripto paraları başından beri destekleyen Christine Lagarde’ın Avrupa Merkez Bankası Başkanlığına aday gösterilmiş olması ve bunun gelecekle ilgili pozitif olayların yaşanma olasılığını arttırmış olması belki yatırımcıları cesaretlendirmiş olabilir. Ayrıca Çin’in merkez bankası dijital para birimi çıkaracağını açıklaması da fiyat üzerinde etkili olmuş olabilir…

Diğer Kripto Paralar

Coinmarketcap verilerine göre ilk ondaki kripto paralara bakıldığında, dün talihsiz bir olay yaşayan Tron dışında düşüş yaşayan altcoin olmadığını görüyoruz.

Bitcoin SV yaklaşık olarak %6’lık artışla Bitcoin’den sonra en iyi performansı sergileyen ikinci kripto para olarak karşımıza çıkıyor. Bitcoin SV’yi ise %4’lük artışla Bitcoin Cash takip ediyor.

Piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum’un ise %3,83’lük artışla 316.17 dolardan işlem gördüğünü görüyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.