reklamı kapat

IMF Başkanı: Blockchain Geleneksel Finans Dünyasını Sallayacak

IMF başkanı Blockchain teknolojisinin geleneksel finansal sisteme iyi geleceğini düşünüyor.
16:00
11 Nisan 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde, Blockchain geliştiricilerinin geleneksel finans dünyasını “salladığını” ve halihazırdaki görevli kurumlar üzerinde net bir etkiye sahip olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Cointelegraph’ın Lagarde 10 Nisan’da “Dijital Çağda Para ve Ödemeler” başlıklı bir panelin ardından CNBC’ye verdiği röportajda, Blockchain teknolojisi hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Finansal Aksaklıklar ve Blockchain

Lagarde günümüzde yaşanan finansal aksaklıkların görevdeki kurumlar üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu ve bu yüzden sistemin içten içe yenide şekillendiğini gözlemlediğini dile getirdi. Buna örnek olarak JP Morgan Chase’in kendi kripto parasını basma girişimini ve anında, masrafsız değer transferi sağlamak için Blockchain kullanmayı hedefleyen Avrupa Merkez Bankası’nın girişimlerini gösterdi ve şunları ekledi:

Finansal sistemdeki aksaklıkların ve dağıtık defter teknolojisinin, siz ona Bitcoin, kripto para ya da her ne derseniz deyin, sistemi açıkça ‘salladığını’ düşünüyorum.

Öte yandan Lagarde’ye göre, Blockchain tabanlı teknolojilerin dönüştürücü etkisi, düzenleyiciler ve merkez bankaları tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Lagarde, Blockchain tabanlı teknolojilerin ticari bankalara yeni iş modelleri sunarak bu bankalar üzerinde olumlu etki yaratabileceğini de ifade etti.

Bunun yanında Lagarde, yeni oluşan finansal sistemle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında da yorum yaptı:

İki şeye dikkat etmeliyiz: Güven ve sistemin istikrarı… Sistemi çok fazla sarsarak ihtiyaç duyduğumuz istikrarı kaybettirecek yenilikler istemiyoruz.

Lagarde, yaklaşık bir yıl önce yaptığı açıklamalarla da hem kripto paralara hem Blockchain teknolojisine yeşil ışık yakmıştı. Arka arkaya iki makaleye imza atan Lagarde önce kripto para piyasasının “karanlık tarafına” daha sonra “aydınlık tarafına” dikkat çekmişti. IMF başkanı, yayımladığı yazısında Blockchain teknolojisinin finansın yanı sıra birçok alanda devrim yaratabilecek heyecan verici bir teknoloji olduğunu ifade etmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.