X


BitMEX’te İşler Daha da Kötüye Mi Gidiyor?

Eski CBOE yatırımcısı BitMEX olayının kripto ekosistemine zarar verdiğini dile getirdi.
08:06
8 Ekim 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Eski bir Chicago Board Options Exchange (CBOE) yatırımcısı olan ve şu anda sektöre düzenleyici netlik getirmeyi amaçlayan Chicago merkezli bir küresel kripto düzenleme derneğine başkanlık yapan David Carman’a göre, kripto para birimi türev borsası BitMEX, kripto endüstrisine bir bütün olarak zarar veren Amerika’nın düzenleyici kurallarına göre oynamadı.

“BitMEX Ne Düşünüyor?”

Carman BitMEX ile ilgili yaptığı açıklamalarda, BitMEX’in kurallara uygun oynamaması durumunda sadece sektöre zarar vereceğini ve sektörü aşağı çekeceğini dile getiriyor ve “BitMEX ne düşünüyor? Bu şirketlerden herhangi biri; bu şekilde çalışıp, dürüst olup, yüksek düzeyde bütünlüğe sahip ve şeffaf olduklarını düşünüyorlar. Bu noktada ne olmasını bekliyorlar?” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla Carman’ın açıklamalarına göre aslında BitMEX örneğinde de olduğu gibi kripto para şirketlerinin tamamen başına buyruk hareket etmeye çalışması aslında tamamen kripto para sektörüne zarar veriyor.

BitMEX geçtiğimiz hafta ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından yasadışı bir türev borsası olmak ve kara para aklamaya izin vermek sebebiyle suçlanmıştı. Suçlamaların hemen arkasından yetkililer, borsanın baş teknoloji sorumlusu Samuel Reed‘i gözaltına aldı.

İnsanlar Korkuyor

Carman, BitMEX’in ticari sakinliğinin kripto endüstrisine ve şirketin kendisine zarar verdiğini belirtti ve “Bunun olması gerçekten talihsiz bir durum. Sadece insanları korkutuyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Global Dijital Varlık ve Kripto Para Birimi Derneği’nin Başkanı olan Carman, kötü aktörleri olabildiğince küçültmek ve onlardan kurtulmak istediklerini ve özellikle kurumlar ve piyasa için sertlik ve güvenlik sağlamak istediklerini ifade ediyor.

Carman’ın açıklamalarına bakılırsa aslında BitMEX’in sonucu belli olan bir şeye gözü kapalı gittiği görülüyor. BitMEX davası ile ilgili henüz yeni gelişme yok ancak uzmanların yaptığı açıklamalara göre olaylardan sonra işler BitMEX için kötü gidiyor olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar