reklamı kapat

Bitmain’in Yeni CEO’su Belli Oldu: Madencilik Devini Artık O İsim Yönetecek

Çin merkezli madencilik devi Bitmain'in yeni CEO'su belli oldu.
21:00
27 Mart 2019

Kripto para sektörünün önde gelen şirketlerinden Bitmain için 2018 yılı oldukça sıkıntılı geçmişti. Bitmain 2018 yılının sadece 3. çeyreğinde Bitcoin Cash’te yaşanan düşüşün etkisiyle 700 milyon dolarlık zarara uğramıştı. Ayrıca kripto para piyasasının ayı sezonunun etkisi altında olması nedeniyle şirketin madencilik donanımı satışları da ciddi oranda azalmıştı.

Rüzgarın bir anda karşı yönden esmeye başlamasıyla Bitmain, çeşitli departmanlarda işten çıkarmalar yapmaya başlamış ve dev projelerini bir bir rafa kaldırma kararı almıştı. Ayrıca bu yılın başlarında Bitmain’in kurucularının şirketteki idari görevlerinden ayrılacağı kesinleşmişti.

Haichao Wang

Bitmain cephesinden yapılan yeni bir duyuruya göre şirketin İcra Kurulu Başkanlığı’na yani CEO’luk görevine Haichao Wang getirildi. Bitmain’in kurucuları Micree Zhan ve Jihan Wu geçtiğimiz aylarda şirket yönetiminden el çekme kararı almıştı. Micree Zhan ve Jihan Wu’nun böyle bir karar almasının ardında pek çok neden yatıyor. Bu nedenlerden biri olarak Jihan Wu’nun  Bitcoin Cash konusundaki ısrarı nedeniyle Bitmain’in 2018 yılının üçüncü çeyreğinde 700 milyon dolarlık zarara uğraması gösterilebilir.

2013 yılında Micree Zhan ve Jihan Wu tarafından kurulan Bitmain, dünyanın en büyük kripto para şirketleri arasında yer alıyor. Jihan Wu Bitmain hisselerinin yaklaşık %20’sine Micree Zhan ise %37’sine sahip. 2017 yılındaki boğa sezonunun etkisiyle milyarlarca dolarlık değerlenmeyle Hong Kong borsasında halka arz olacağı konuşulan Bitmain ne yazık ki bu konuda hüsrana uğradı. Hong Kong borsasına yaptığı halka arz başvurusunun dosyalama süresi 25 Mart’ta dolan Bitmain’in bir sonraki hamlesi ne olacak hep birlikte göreceğiz.

Bitmain’in Yeni CEO’su

Şirketin yeni CEO’su Haichao Wang madencilik çipleri konusunda oldukça deneyimli. Haichao Wang ayrıca geçmişte Bitmain’in birçok farklı departmanında başkanlık görevi yürütmüştü. Wang daha önce şirketin Ürün Mühendisliği departmanında görev yapıyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun