reklamı kapat

Bitmain’in Bitcoin Madencilik Cihazı İthalatçısına Skandal Soruşturma!

Bitmain'in Bitcoin madencilik donanımlarının ithalatçısı DTPK'nın başı Rusya ile dertte!
13:00
31 Temmuz 2019

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik donanımı üreticilerinden birisi olan Bitmain‘in cihaz ithalatçısı Rusya tarafından açılan soruşturmanın şokunu yaşamakta. Yeni ortaya çıkan bir habere göre Rusya Federal Gümrük Hizmetleri direkt olarak Bitmain’in cihaz ithalatçısına gümrük ücretlerinin gereğinden az ödenmesinden dolayı soruşturma açtı.

DTPK olarak bilinen ithalatçı, 2017 yılının Ağustos ayı ile 2019 yılının Şubat ayı tarihleri arasında gümrükten geçirilen 6,012 Bitmain üretimi ASIC madencilerinin 1,2 milyon dolarlık gümrük ücretini ”ödememiş” olabilir. Resmi arama emri ve soruşturma emri belgelerine göre Moskova merkezli olan DTPK gümrük yetkililerine üzerinde farklı fiyat bilgisi yer alan belgeler göstererek Antminer S9-13,5, L3+ ve D3 modelleri için oldukça farklı fiyatlar beyan etmiş. 17 Temmuz tarihli arama emri sadece cihazların fiyatları değil, aynı zamanda bunların güç kaynaklarının da fiyat bilgisinin yazılmadığını belirtmekte.

Buna ek olarak şirket elindeki madencilik cihazlarını Koreli bir firma olan MSR Co.’dan aldığını belirtse de, MSR ile iletişime geçen gümrük çalışanları bu firmanın DTPK ile güncel hiçbir bağının olmadığı bilgisine ulaştı.

2.500 ASIC Cihazına El Konuldu

Gümrük yetkilileri tarafından yazılan tutanakta DTPK CEO’su Artem Aleksandrovich Bublik‘in ”belirlenemeyen bireyler ile birlikte bir suç anlaşmasına karıştığı” ve amacının gümrük ücretlerini düşürmek olduğu vurgulanmakta.

Soruşturma 25 Temmuz tarihinde Moskova içerisinde gerçekleştirilen TerraCrypto isimli bir madencilik konferansı esnasında açığa çıktı. Intelion Mining’in kurucusu olan Alexander Shashkov gümrük yetkililerinin DTPK tarafından getirilen madencilerin kendi şirketine gönderilmesinden şüphelendiğini ve buraya makineli tüfeğe sahip 20 kişi gönderdiğini vurguladı.

Gelen yetkililer 2.500 madencilik cihazına el koyarak bunları gümrüğe geri götürmüş.

Bunun yanı sıra Bitmain’in eski CEO’su Jihan Wu geçtiğimiz aylarda yeni bir kripto para platformu ile anılmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.