X

Bitmain’deki İç Savaş Devam Ediyor!

Bitmain kurucu ortağı Micree Zhan, Jihan Wu hakkında mahkemeye başvurduğunu açıkladı.
10:00
4 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik donanımı üreticisi olarak bilinen Bitmain, bir türlü düzlüğe çıkamadı. 2018 yılının Kasım ayında yaşanan Bitcoin Cash (BCH) hard fork’undan beri sorunlarla cebelleşen madencilik devi, geçtiğimiz aylarda da kurucu ortakların birbirine girmesi ile anılmıştı.

Jihan Wu gibi Bitmain’in kurucu ortaklarından olan Micree Zhan Ketuan, geçtiğimiz aylarda adeta darbe gibi bir girişimle firmadan uzaklaştırıldı. Zhan’ın yurt dışında olmasını fırsat bilen Jihan Wu, Bitmain ana merkezine girerek bütün çalışanlara Zhan ile iletişime geçmemelerini ifade etti ve Zhan’ı firmadan kovduğunu açıkladı.

Bitmain’in Hukuk Savaşı Başlıyor

Zhan’ın şirketten ayrıldığını bir e-posta ile bütün çalışanlara gönderen Jihan Wu’ya tepki gecikmedi. Zhan “ortağınız tarafından sırtınızdan bıçaklandığınız sahnelerin sadece televizyonlarda olduğunu sanardım” ifadesinden sonra hakkını yasal yollarla sonuna kadar arayacağını açıkladı. Cointelegraph kaynağının aktardığı yeni bir habere göre ise, Zhan mahkeme işlemlerini başlattı ve müracaatını tamamladı. 2018 yılında yapılan ilk halka arz esnasında Zhan’ın 4 milyon adet B sınıfı hisseye sahip olduğu açıklanmıştı. Bu miktar aslında Jihan Wu’nun hisselerinin iki kat üstünde.

Buna ek olarak Wu’nun etkisini arttırmasından sonra alınan yeni bir kararda, Bitmain’in önümüzdeki aylarda çalışanlarının %50’sini işten çıkartacağı da belirtilmişti. Bitmain hem kendi iş gücünü azaltıp, hem de rakiplerinin işlerini zorlaştırarak Mayıs ayındaki BTC blok ödülü yarılanmasına hazırlanıyor gibi gözüküyor. Bitmain‘in rakip firmalarından MicroBT’nin CEO’su da bu haberden okuyabileceğiniz üzere geçtiğimiz ay tutuklanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar