reklamı kapat
  • BTC  :  35.647,63 ₺
  • ETH  :  2.264,50 ₺
  • BCH  :  4.126,62 ₺
  • XRP  :  2,76 ₺
  • BTC 35.647,63
  • ETH 2.264,50
  • BCH 4.126,62

Bitfinex Yeni Mt. Gox Mu Olacak?

4 Mayıs 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para borsası Bitfinex zor günler geçirmeye devam ediyor. Borsadan USD çekim işlemleri hâlâ yapılamazken soğuk ve sıcak cüzdan bakiyeleri neredeyse tamamen boş durumda.

İki Bitfinex soğuk cüzdanı toplamda 3 BTC’den az fona sahip ve sıcak cüzdan bakiyesi sıfırı gösteriyor.

Borsa 2017 Ocak ayında yeni bir çoklu imzalı cüzdan oluşturdu. Cüzdanın hâlâ 73 bin civarında BTC’si bulunuyor. Ancak Bitfinex’in 24 saatlik ortalama işlem hacmine kıyasla (43 bin BTC yani 61 milyon dolar) bu miktar düşük kalıyor.

11 Nisan’da çoklu imzalı cüzdandaki bakiye yüzde 40’lık bir erimeyle 122,700’den 73,000 BTC’ye düştü.

Bitinex’in ilk sorunu Mart sonuna doğru baş gösterdi. Birçok müşteri borsa üzerinden Amerikan doları cinsinden yapmaya çalıştıkları çekim işlemlerinde gecikmeler yaşadı. Daha sonra borsa Wells Fargo’ya yurt dışı havaleleri engellediği gerekçesiyle dava açmış; bir hafta sonra da davayı geri çekmişti. 17 Nisan’da ise Hong Kong temelli kripto para borsası itibari paralarda gelen havaleleri Tayvan bankalarının transferleri işlemeyi reddetmesi sebebiyle askıya almıştı.

An itibariyle Bitfinex hesaplarından para çekmenin tek yolu parayı kripto paralara çevirmek ve harici cüzdanlara transfer etmek. Bu sebeple Bitfinex’teki bitcoin fiyatı 1600 dolar civarında. Bu rakam diğer kripto para borsalarında ise 1500 dolar civarlarında seyrediyor.

Tayvan bankalarının borsaya verdikleri hizmeti kesme nedenlerinden biri de ülkedeki bankacılık düzenlemelerinin sıkılaşması olarak gösteriliyor. Bunun sebebi ise kara para aklamayla savaşmak adına Amerika Birleşik Devletlerinde sıkılaştırılan düzenleyici politikalar. ABD’li kliring şirketleriyle Amerikan doları üzerinden çalışan bankalar artık yeni gereklilikleri karşılamak zorunda.

Bitfinex 20 Nisan’da bir açıklama yapmıştı. Borsa açıklamada müşterilerine fonları ödeme gücü olduğunun ve sorunsuz işleyen sisteme dönmek için ellerinden geleni yaptıklarının garantisini veriyordu.

“Bu gecikme sorununu çözümleyecek alternatif kanallar geliştiriyoruz ama takdir edersiniz ki bu, zaman gerektiren bir şey. Bu konudaki Bitfinex topluluğuna ve müşterilerimize gösterdiği sabır ve sadakat dolayısıyla teşekkür ederiz.”

ETİKETLER
loading...