reklamı kapat

“Bitcoin’e Saldırmanın Yeni Yolları Bulunabilir”

Andreas Antonopoulos Bitcoin'in geliştirmelerde geride kalmasının güvenlik sorunu yaratabileceğini belirtti.
23:00
10 Nisan 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Bitcoin’in daim savunucularından Andreas Antonopoulos, Bitcoin’in şu anki durumda yeteri kadar gizlilik sağlayamaması ve takas edilebilirliği konusunda endişe duyduğunu ifade etti.

Bitcoin Gizliliği

University College London’da veri iletişimi ve dağıtık sistemler üzerine master yapan Antanopoulos, Bitcoin’e eklenmesi gereken özelliklerin gecikmesi dolayısıyla mevcut geliştirmelerin de sekteye uğrayabileceğini açıkladı.

Güney Kore’de düzenlenen Deconomy konferansında konuşan Antonopoulos Bitcoin’in eyaletlerde ve ülkelerde taşınabilir değer saklama aracı kriterlerine uyum sağlayamadığının altını çizdi. Antonopoulos’a göre Bitcoin sosyoekonomik sıkıntılar yaşayan ülkeler tarafından benimsenecek ve politik dengesizlik, finansal yapı yetersizliği gibi sorunlar hiperenflasyonla birlikte birikimlerin erimesine yol açacak. Bu durumda Bitcoin sadece bir yatırım fırsatı değil, aynı zamanda modern bankacılık hizmetlerine ulaşılamadığında kullanılabilecek güvenli bir kapı.

Bitcoin’i kullanmak diğer finansal hizmetlerle kıyaslandığında kolay sayılmaz. Bu yüzden Bitcoin kullanılması için henüz bir motivasyon yok. Bir felaket sonrasında Bitcoin kullanmamak, kullanmaktan daha zor hale geldiğinde, Bitcoin kendi niş kitlesini bulmuş olacak.

Bitcoin’in ölçeklendirme sorunlarına ek olarak, eğer takas sorunları çözülmezse daha önceden görmediğimiz saldırıların gerçekleşebileceğini dile getiren Antonopoulos, bu yüzden Bitcoin geliştiricilerinin gizlilik üzerine yoğunlaşabileceğini sözlerine ekledi. Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) en çok kullanılan gizlilik odaklı coin’ler. Bu coin’lerin de kendilerine özgü teknik aksaklıkları bulunuyor ancak gizlilik isteyen kullanıcılar için alternatif olabiliyorlar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.