Bitcoin’de Endişe Artıyor! Kritik Rapor Her Şeyi Anlatıyor! Tecrübeli Analistten Korkutan Uyarı Geldi!

Bitcoin (BTC) yerinde saymaya devam ederken, önde gelen bir analist yatırımcıda endişe uyandıran açıklamalar yaptı. 
12:00
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) yerinde saymaya devam ederken, önde gelen bir analist yatırımcıda endişe uyandıran açıklamalar yaptı.

Balinalar..!

Analitik şirketi  CryptoQuant analistlerinden Maartunn’un tweet’ine göre dün bilinmeyen bir balina zincir üzerinde 3 ila 5 yaşlarında yaklaşık 15.480 BTC taşıdı. Analist ayrıca aynı gün 2 ila 3 yaşındaki 4000 BTC’yi hareket ettiren atıl bir hesabın aktif hale geldiğine dikkat çekti. Uzmanlara göre, bu balinaların niyeti bilinmiyor. Bu Bitcoin’lerin borsalara gidip gitmediği de belli değil. Böylesi bir durumda satış baskısının artması bekleniyor. Ancak her koşulda bu durum yani eski Bitcoin’lerin hareket etmesi  genellikle olumsuz bir gelişme. Maartunn, dün ayrıca Bitcoin fonlama oranlarının da alarm verdiğini belirtti. Analist ayrıca altcoin işlem hakimiyetinin %50 seviyesine ulaştığını ve geçmişte bu durumun sert düzeltmeler ile sonuçlandığı konusunda uyarmıştı.

Analiste göre, tarihsel olarak, kripto para piyasasındaki sürdürülebilir fiyat hareketlerine Bitcoin öncülük ediyor. Bitcoin‘in fiyat hareketi sıkıcı ve durgun hale geldiğinde trader’ların büyük ölçüde altcoin işlemi yaptığına dikkat çeken Maartunn, bu altcoinlerin balinaların daha kolay manipüle edebileceği daha riskli varlıklar olduğunun altını çiziyor.

Altcoin İşlem Hakimiyeti..!

Bitcoin’in volatilitesi, tarihinin en düşük seviyelerinde olmaya devam ediyor. Bu durum BTC’nin yatay yönde hareket etmesine neden oluyor.  Altcoin işlem hakimiyetindeki artış konusunda alarm veren analist, aynı durumun 2018’deki ICO balonu, 2021 boğa koşusunun sonu ve Ethereum Merge sırasında da gerçekleştiğine dikkat çekti. Maartunn, çöküşün yukarıdaki örnekler kadar sert olmayabileceğini söylese de, daha fazla düşüş için önemli bir potansiyel olduğu konusunda uyarıda bulunuyor. Altcoin’lerin toparlanması ve Bitcoin’in ilk 3 günde mütevazı kazançlar kaydetmesiyle kripto para piyasalarının yıla olumlu başladığını belirtmekte fayda var.

Bitcoin‘in fiyatı, yakın zamanda Bitboy tarafından vurgulandığı gibi, Digital Currency Group’un iflas korkuları ve olumsuz ABD ekonomik verilerinin körüklediği önemli korku, belirsizlik ve şüphe karşısında sabit kalmayı başardı. Bitcoin, 24 saatte %0,18 düşüşle an itibariyle 16.798 dolardan işlem görüyor  Analistleriegöre, Bitcoin yaklaşan halving ve ayı piyasasının sona ermesiyle yeni başarılara imza atacak.  Ancak öncelikle Fed’in mevcut para politikasından geri adım atması bu süreçte kritik önem teşkil ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar