Balinaların Yatırımcılarını Ödüllendirmesi Beklenen Bu Altcoin’de Hücuma Geçti!

Veriler, 9'uncu en büyük kripto para Cardano'nın bu yıl ekosisteminde bazı önemli gelişmelere hazırlandığını ve ADA'nın sürpriz bir ralli yapabileceğini gösteriyor.
11:26
6 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasa değeri ile dünyanın en büyük dokuzuncu kripto parası olan Cardano (ADA), son iki günde yüzde 8’in üzerinde değer kazanarak bir kez daha piyasa genelindeki düşüşe meydan okuyan fiyat hareketleri yapıyor. Veriler, ADA’nın yıl içinde güçlü bir ralli yapabileceğini ortaya koyarken, altcoin’in haftalık grafikte çift haneli yükselişle diğer altcoin’lerin önünde hareket ettiği görülüyor.

Balinalar ADA Almaya Başladı

On-chain (zincir üstü) verilere göre, 1 milyon ila 100 milyon arasında ADA tutan Cardano balinaları bir kez daha harekete geçti. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede “Cardano bu saatte mini bir volatilitenin tadını çıkarıyor ve 1 milyon ila 100 milyon ADA arasında tutan cüzdanlar olası bir fiyat kırılımının ana doğrulayıcı olarak izlenebilirler. Cardano balinaları 2022’nin son iki ayında 568.4 milyon ADA sattıktan sonra 2023’e başlamak için 217.2 milyon ADA aldılar.” notunu düştü.

Cardano İçin Beklenen Önemli Gelişmeler

Geçen yıl boyunca sert etkileri olan kripto kışına rağmen Cardano’nun geliştirici ekibinin Blockchain için önemli geliştirmeler üzerinde çalıştıkları bildirildi. Bu bağlamda iki stablecoin’in 2023’ün ilk çeyreğine kadar Cardano Blockchain’ine gelmesi bekleniyor. İlki, Cardano Blockchain’i üzerinde çalışan ABD dolarına endeksli bir stablecoin olan USDA olacak. Ayrıca Cardano, Coti ile ortaklaşa kendi stablecoin’i Djed üzerinde de çalışıyor. Cardano’nun akıllı sözleşme özelliği sayesinde bu stablecoin’in değeri de ABD dolarına endekslenecek.

Geçen yıl Eylül ayında Vasil güncellemesinin başarılı bir şekilde ağa uygulanarak piyasaya sürülmesinin ardından, Cardano ekibi şimdi platform ölçeklenebilirliğini iyileştirmek için bir sonraki adımı atıyor. Bu yıl en çok beklenen gelişme, düşük işlem ücretinden ödün vermeden düşük gecikme süresi ve yüksek verimle işlem hızını artıracak olan Cardano’nun Layer 2 ölçeklenebilirlik çözümü Hydra. Cardano, platformdaki DeFi protokollerinde artış görüldükçe Hydra’nın çok önemli bir geliştirme olacağı üzerinde duruluyor.

Bir başka gelişme de Cardano Blockchain’ine oracle’ların eklenmesi olacak. Sonuç olarak Cardano, zincir üstü ve zincir dışı veriler arasındaki bağlantıyı kolaylaştırabilir. Bu, Cardano’nun Chainlink (LINK) ile kafa kafaya bir rekabet içinde olduğu anlamına geliyor. Bu gelişmelerle birlikte ADA’nın 2023 yılında yatırımcılarını ödüllendiren bir altcoin olması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar