X


Bitcoin’de Dirençler Kırılıyor: BTC’de Boğalar Yeniden Kontrolde!

Bitcoin’in 52.000 dolarlık direnci kırması ve bir düzeltmenin yaşanmaması boğaların yeniden kontrolde olduğunu gösteriyor.
09:30
7 Eylül 2021

Bitcoin (BTC) uzun zamandır önündeki en büyük engeller olarak görülen 50.000 doları ve 52.000 doları güçlü bir şekilde kırmış gibi görünüyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada 52.735 dolardan işlem gören lider kripto para birimi bugün erken saatlerde 53.000 dolar sınırına dayandı.

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseldi?

El Salvador’un 8 Haziran’da Yasama Meclisi’nde onaylanan Bitcoin yasası bugün resmi olarak yürürlüğe giriyor. Bunun hemen öncesinde El Salvador Başkanı Nayib Bukele yaptığı bir açıklama ile ülkenin BTC almaya başladığını duyurdu. Yapılan açıklamada El Salvador’un ilk 200 BTC’lik alımını yaptığı dile getirildi.

Bu açıklamanın arkasından piyasada oluşan satın alma baskısı MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın başka bir açıklaması ile de desteklendi. Saylor hem El Salvador’a destek olmak hem de Bukele ile birlikte hareket etmek için herkesi 30 dolarlık Bitcoin almaya çağırdı. Bu haberlerin ardından ise Bitcoin fiyatı 53.000 dolar sınırına dayandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Boğalar Yeniden Kontrolde

Analistlerin açıklamalarına göre artık piyasada boğalar kontrolü yeniden ele aldı ve bu da 56.000 dolarlık bir diğer güçlü dirence doğru yükselişi başlatabilir. Eğer BTC bu direnci de kırarsa bir sonraki hedef 60.000 dolar olacak.

Bu hamlelerden sonra ise Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone’un da değindiği gibi Bitcoin fiyatı tarihindeki en az dirence sahip bölgeye geçiş yapabilir ve fiyat 100.000 dolara doğru harekete geçebilir. McGlone, Bitcoin fiyatına talep artarken arzın azaldığına dikkat çekmişti. Dolayısıyla McGlone’a göre bu sebeple Bitcoin’in direnç bölgeleri oldukça zayıflayabilir.

Bu Etkenler Önemli

Bunlara ek olarak kurumsal ilginin artması, madencilerin yeniden faaliyete başlaması, yatırımcıların işlem büyüklüklerinin artması gibi pek çok etkenin de BTC’nin fiyat hareketini destekleyeceği düşünülüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar