X


Bitcoin Yeniden 320.000 TL’nin Üzerinde! BTC Neden Yükseliyor?

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz saatlerde 40.000 dolara dokundu ve bu yükseliş TL bazında da yeniden 320.000 TL’nin üzerine çıkılmasını sağladı.
08:41
26 Temmuz 2021

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün sabaha karşı 40.000 dolar sınırına dokundu ve 39.777 dolara kadar yükseldi. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 38.420 dolardan işlem gören Bitcoin, 21 Temmuz itibari ile başlattığı yükselişini sürdürüyor. Artış ile birlikte Bitcoin’in TL bazında fiyatı da 328.000 dolar seviyesine yükselmiş oldu.

Bitcoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

Yapılan açıklamalara göre Bitcoin fiyatının 40.000 dolara dayanmasının arkasında üç neden bulunuyor gibi görünüyor. Öncelikle kripto para analisti Alex Krüger, Bitcoin’de mükemmel bir short sıkışma olduğunu ifade ediyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Short sıkışmalar, belirli bir varlığın çok sayıda bahis nedeniyle fiyatı hızla arttığında meydana gelen durumlar olarak tanımlanabilir. Bu gibi durumlarda short pozisyon sahiplerinin pozisyonlarını kapatmak için geri satın almaktan başka seçeneği bulunmuyor ve bu da fiyatı daha da yükseltir.

Buna ek olarak Bybt tarafından sağlanan verilere göre, kripto para piyasasında son 24 saat içinde yaklaşık 929 milyon dolar değerinde short pozisyon tasfiye edildi.

Amazon Söylentileri

En son hareketin arkasındaki ana yükseliş katalizörü Amazon söylentisi gibi görünüyor. 25 Temmuz’da İngiliz iş gazetesi City A.M. anonim bir kaynağa atıfta bulunarak, e-ticaret devinin bu yıl Bitcoin‘i kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Bunun yanında geçen hafta, Amerika’nın en büyük üçüncü halka açık şirketi, bir çok spekülasyona yol açan bir kripto para birimi ve blok zinciri uzmanı aramaya başladığını açıklamıştı.

Ancak bu noktada Amazon’dan net bir açıklama gelmediğini ve Amazon’un BTC kabul etmesi ile ilgili resmi bir açıklama bulunmadığını hatırlatmak gerekiyor. Yine de piyasanın bu haberin söylentisine dahi bu denli tepki vermiş olması oldukça güzel grafiklerin oluşmasını sağladı.

Tesla Bitcoin Satmadı

Tesla CEO’su Elon Musk‘ın kripto para birimleri hakkındaki belirsiz yorumları nedeniyle piyasa, firmanın bu Pazartesi açıklanacak 2. çeyrek kazançları konusunda gergindi. Bununla birlikte, “B Word” konferansında milyarder isim, Tesla’nın dünyanın en büyük kripto para birimine desteğini yineledi ve Bitcoin’ini satma niyetinde olmadığını doğruladı.

Ayrıca Musk, e-araba üreticisinin Bitcoin‘i kabul etmeye devam etme olasılığının çok yüksek olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar