f Bitcoin, Venezuela’nın Yüksek Enflasyonu İçin Daha İyi › COINTURK

Bitcoin, Venezuela’nın Yüksek Enflasyonu İçin Daha İyi

Özet

  • Venezuela’da Bitcoin kurtarıcı bir araç olarak görülüyor...
12:00
1 Temmuz 2019

Bitcoin ortaya çıktığı günden bu yana duruma bağlı olarak birçok şey oldu. Şu anda ise Bitcoin, Venezuela’yı hiper enflasyon’dan kurtaracak şey olarak görülüyor…

İçerik Rehberi

Yeni Banknotlar

Venezuella’da enflasyon o kadar yüksek oranlara ulaştı ki Banco Central de Venezuela (Venezuella Merkez Bankası), konuyla ilgili yeni bir rapor yayınladı. Geçtiğimiz hafta yapılan resmi açıklamalara göre hükümet 10 bin, 20 bin ve 50 bin bolivarlık yeni banknotlar bastı.  Yapılan açıklamalarda bu yeni paralar sayesinde ödeme sisteminin daha verimli kılınması ve ticari işlemlerin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Reddit’te konuyla ilgili açıklamalar yapan bir Venezuellalı şu ifadeleri kullandı:

Hükümet yeni bolivar banknotları piyasaya sürdü. 10.000 bolivar, 20.000 bolivar ve 50.000 bolivar. 50.000 bolivarlık banknot yaklaşık olarak 8 Amerikan doları yapıyor. İnsanlar bunu duyup bankalardan yeni banknotları aldıklarından beri %10 değer kaybı yaşandı. Yaklaşık bir yıl önce 5 sıfır atılmıştı bundan 12 yıl öncede 3 sıfır atılmıştı. Yani bu rakam ileride 5.000.000.000.000 bolivar olabilir.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen para reformları sırasında devlet, ulusal para biriminden beş sıfır attıklarını duyurmuştu. Beş sıfırın atılmasıyla ulusal paranın adı “sovereign Bolivar” ye da Bolivar Soberano (VES) olarak değiştirildi. Bundan 12 yıl önce de yine para politikaları kapsamında bolivar’dan üç sıfır atılmıştı.

Venezuella başkanı Maduro, yüksek enflasyonun aşılabilmesi için petrol destekli kripto para Petro’yu piyasaya sürdü. Ancak bu da çok faydalı olmuş gibi görünmüyor.

Çözüm: Bitcoin

Bir ülkenin ulusal para birimi ciddi düşüşler yaşamaya başladığında vatandaşları kendilerini korumak için farklı varlıklar aramaya başlar. Venezuela’da da son zamanlarda vatandaşlar çözümü Bitcoin olarak görmeye başlıyor. Coin Dance verilerine göre her geçen gün daha fazla Venezualalı Bitcoin kullanmaya başlıyor Bunun yanında Venezuella’daki Bitcoin işlem hacimleri de sürekli artıyor.

Ekonomik baskı karşısında Bitcoin kullanımını tercih edenler sadece Venezuelalılar değil. Rusya, Çin, İran ve Türkiye‘de de yavaş yavaş Bitcoin kullanımı yaygınlaşıyor.

Öte yandan Mayıs ayında Venezuela ve Rusya ikili ticarette Petro kullanmaya başlayabileceklerinin sinyallerini vermişlerdi…

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI